Historia Polski według komiksu

historia-baner

Po wakacyjnej przerwie “Galeria pod wieżą” w Klubie “Stara Remiza” zaprasza w piątek 12 września o 17.30 na wystawę – “Historia Polski według komiksu “- ze zbiorów i autorstwa Wojtka Łowickiego – to absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu.

Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego (“Komiks polski 1957 – 1991”). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego “Qriozum”. Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”. Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem “Historie z dymkiem” .
Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu, IPN ‘Przystanek Historia’ w Warszawie). Działacz na rzecz powstania Muzeum Komiksu Polskiego. Pomysłodawca i współorganizator oraz dyr. artystyczny pierwszego toruńskiego festiwalu komiksu DwuTakt. Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wojciech Łowicki o wystawie tej mówi – ” …kierujemy ją przede wszystkim do młodzieży, ma czegoś nauczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokazać. Ma za zadanie nie nudzić – jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem – to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą komiksu, który łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Choć to te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o – po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie (łącznie z przykładami oryginałów prac i dedykacji dla widzów od samych artystów).

Dodatkową atrakcją będzie prelekcja socjologa dr Tomasza Marciniaka, znawcy, scenarzysty i krytyka komiksu, który wykorzystując ciekawostki i anegdoty opowie o historii komiksu w Polsce, zaprezentuje znane, a także opowie o mniej znanych fragmentach dziejów tego gatunku sztuki, który to, według tezy Marciniaka, zwanej „Klątwą Marciniaka”, jako jedyny element zachodniej pop-kultury nie zakorzenił się na dobre w naszym kraju.

historia-plakat

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.