Podwójna porcja filmowego dokumentu w czerwcu

baner filmowy 1080

Zapraszamy młodzież i dorosłych. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

– 07.06.2016 r., godz. 17:30, Sala Kameralna Centrum Kultury Browar B
„Ostatni pociąg” reż. Lixin Fan,
Każdego roku, z końcem zimy chińskie miasta pogrążają się w chaosie. 130 milionów robotników jedzie wówczas w rodzinne strony, aby spędzić Chiński Nowy Rok w towarzystwie najbliższych. Migrujący robotnicy są prawdziwym kołem zamachowym chińskiego “cudu gospodarczego”. To spod ich rąk wychodzą dżinsy i koszulki noszone przez cały świat. Pracują po czternaście godzin na dobę, oderwani od rodzin, które pozostawili na odległej prowincji. Słabo opłacani, nie marzący nawet o opiece medycznej czy dostatniej emeryturze, odkładają każdy grosz, aby wspierać rodziny na wsi. W gigantycznej rzeszy ludzkich mrówek są także Zhang Changhua i jego żona Cheng Suqin. Pochodzą z prowincji Syczuan, ale od prawie dwudziestu lat ich właściwym domem jest fabryka odzieży w Guangzhou. Jak wielu innych ubogich Chińczyków, opuścili rodzinny dom, aby wspierać finansowo rodzinę, którą od tamtej pory mogą spotykać tylko raz w roku. To właśnie ich reżyser Lixin Fan wybrał na bohaterów swojego filmu.
Ukazując zawiłe relacje rodzinne Zhangów, Lixin Fan ukazuje prawdziwe koszty chińskiego skoku gospodarczego. Wyświetlany na festiwalu Sundance, wyróżniony nagrodą dla najlepszego dokumentu na festiwalu w Amsterdamie, “Last Train Home”, jest poruszającym obrazem prawdziwego życia we współczesnych Chinach.

– 08.06.2016 r., godz. 17:30, Sala Kameralna Centrum Kultury Browar B
„#chicagoGirl.Facebookowa rewolucja”, reż. Joe Piscatella,
Bohaterką filmu jest Ala’a Basatneh – charyzmatyczna dziewiętnastolatka, która od 2011 roku za pomocą m.in. mediów społecznościowych pomaga w koordynacji rewolucji w Syrii. Urodziła się w Damaszku, ale jako dziewczynka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Ala’a wrzuca demonstracje jako wydarzenia na Facebooku, używa Google Maps do informowania o trasie ich przebiegu i publikuje na swych stronach materiał nakręcony przez rewolucjonistów. W filmie poznajemy także kilku jej syryjskich przyjaciół. Komentarze dziennikarzy i historyków zapewniają ciekawą analizę konfliktu w Syrii i roli, jaką odgrywa w nim Internet i media społecznościowe.

– 13.06.2016 r., godz. 18:00, Sala Widowiskowa Centrum Kultury Browar B
„Badjao. Duchy z morza”, reż. Eliza Kubarska,
Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Wysepki, na których od setek lat mieszkali, sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. 10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Film o przemijaniu, kiedy to stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.

– 21.06.2016 r., godz. 17:30, Sala Kameralna Centrum Kultury Browar B
„Rockowe dziewczyny”, reż. Arne Johnson, Shane King,
Bohaterkami filmu są obozowiczki Rock and Roll Camp, dziewczęta w wieku od 8 do 18 lat. Dziewczyny są uczone, że zachowania typowe dla chłopców i rockmenów mogą być ich sposobem na wyrażanie siebie. Dlaczego dziewczyna nie może zachowywać się hałaśliwie, a chłopak tak? Czy gitara elektryczna i perkusja nie są instrumentami dla dziewcząt?

– 22.06.2016 r., godz. 17:30, Sala Kameralna Centrum Kultury Browar B
„Niedokończony film”, reż. Yael Hersonski,
Według recenzentów to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki trafił do polskich kin. Po zakończeniu II wojny światowej odnaleziono materiały filmowe nakręcone w celach propagandowych w getcie warszawskim. Film jest niedokończony, nie posiada dźwięku, a jego treść została zmanipulowana. Kolejne analizy historyków dowiodły, jak przekłamywano codzienne życie w getcie, do wielu scen angażując aktorów lub zmuszając Żydów do odgrywania nieprawdziwych sytuacji. Twórcy filmu próbują przebić się przez warstwę kłamstwa i iluzji, aby dotrzeć do prawdy.

– 27.06.2016 r., Sala Widowiskowa Centrum Kultury Browar B
„Kumaré. Guru dla każdego”, reż. Vikram Gandhi,
Kumaré to oświecony guru, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie z samymi sobą, nieszkodzenia innym i uspakajania ciała na drodze fizycznych i oddechowych ćwiczeń ruchowych. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie. Sedno w tym, że Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silną potrzebę duchowości. Film jest zabawnym, choć równocześnie niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary

Wszystkie filmy prezentowane w ramach Akademii Dokumentalnej i Akademii Międzypokoleniowej możemy obejrzeć dzięki FUNDACJI ANWIL dla Włocławka, która sfinansowała cały projekt.

Więcej informacji na stronie fb Akademia Dokumentalna Włocławek.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.