Instytucja nasza jest gospodarzem Finału Turnieju Poezji Śpiewanej Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego od 1992 roku..

W dotychczasowych Finałach wzięło udział ponad 800 wykonawców z całej Polski, 55 koncertów i imprez towarzyszących obejrzało ponad 12000 widzów. Wśród gości specjalnych Finału byli m.in. Renata Przemyk, Antonina Krzysztoń, Anna Szałapak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak, Edyta Geppert, dwukrotnie Grzegorz Turnau, zespoły: Raz Dwa Trzy, Stare Dobre Małżeństwo, Skaldowie, Grupa pod Budą i Voo Voo.
Koncerty relacjonowały rozgłośnie radiowe /m.in. III program Polskiego Radia, Radio PiK i Radio W/ i stacje telewizyjne. Finał w roku 2000 rekomendowany został do Kulturalnej Nagrody Roku Regionu Kujawsko-Pomorskiego “Talent 2000” w kategorii wydarzenie roku.
Ważna częścią Finału są zajęcia warsztatowe. Prowadzącymi zajęcia byli m.in. Piotr Cieplak, Andrzej Głowacki, Stanisław Górka, Krzysztof Herdzin, Mirosław Jastrzębski, Wiesław Komasa, Zbigniew Łapiński, Piotr Lemański, Bogusław Litwiniec, Konrad Mastyło, Janusz Strobel, Lech Śliwonik, Andrzej Wyrzkowski, Elżbieta Zapendowska, Jan Zdziarski.

O organizowanych przez Ośrodek Finałach mówił Wiesław Komasa – aktor, reżyser, pedagog: “Interesuje mnie to, co dzieje się we Włocławku, dlatego chętnie tu przyjeżdżam. Trzeba być otwartym na ich /organizatorów Finałów Turnieju Poezji Śpiewanej/ propozycje i pomagać im. Oni mają w sobie zapał, pasję… W piękny sposób walczą o to, aby pokazać, że takie spotkania są ważne. To ludzie, którzy mają wyostrzony słuch na potrzeby młodych, broniących się poezją przeciw prozie, którą niesie życie i szkoła…Myślę, że Włocławek od kilku już lat stał się miejscem ŹRÓDŁA dla poszukującej młodzieży. Trzeba Włocławek chronić, bo czystych źródeł jest w Polsce niewiele”.


FINAŁY TURNIEJU POEZJI ŚPIEWANEJ OKR

1992 rok
Jury:

Andrzej Fabisiak
Andrzej Głowacki
Mirosław Jastrzębski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Katarzyna Czarnecka
1. Jarosław Wasik
2. Lilla Borko
2. Katarzyna Borkowska
2. Magdalena Turowska
3. Marta Górnicka
3. Daniela Wiśniewski

Wyróżnienia:
Tomasz Nowak
Marta Chrostowska
Sambor Dudziński

1993 rok
Jury:
Zbigniew Górny
Jan Zdzisław Brudnicki
Mirosław Jastrzębski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Jarosław Wasik
2. Sambor Dudziński
3. Jacek Hrabski
3. Magdalena Krata

Wyróżnienia:
Marta Górnicka
Magdalena Turowska
Maria Rymaszewska
nagroda publiczności – Marta Górnicka

1994 rok
Jury:
Zbigniew Górny
Stanisław Klawe
Adam Laskowski
Lech Śliwonik

Laureaci:
Jury nie przyznało Grand Prix
Prix
Sambor Dudziński – Nagroda Specjalna
2. Bronisław Harasiuk
2. Władysław Serafin
3. Jacek Hrabski
3. Łukasz Mrzygłód

Wyróżnienia:­
Joanna Bieńkowska
Aleksandra Mańczak
Tomasz Zieliński
nagroda publiczności – Sambor Dudziński

1995 rok
Jury:
Bożena Suchocka
Piotr Bukartyk
Mirosław Jastrzębski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Marta Smuk
2. Barbara Szot
3. Izabela Grylewicz
3. Adrianna Mańczak

Wyróżnienia:­
Jan Dzwonkowski
Joanna Wydrzyńska
Robert Zapora
nagroda publiczności – Ewelina Dudziak

1996 rok
Jury:
Bożena Suchocka
Elżbieta Zapendowska
Mirosław Jastrzębowski
Jan Skotnicki – przewodniczący
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Adrianna Mańczak
2. Jan Dzwonkowski
2. Magdalena Orłowska
3. Diana Bielenia
3. Aleksandra Mańczak
3. Katarzyna Kozak

Wyróżnienia:
Natalia Grosiak
Katarzyna Kędryna
Katarzyna Kołodziejczyk
Farid Lakhdar
nagroda publiczności -Aleksandra Mańczak

1997 rok
Jury:
Marian Grześczak
Mirosław Jastrzębski
Janusz Strobel
Lech Śliwonik
Elżbieta Zapendowska

Laureaci:
1. Magdalena Łazar
2. Anna Stankiewicz
2. Anna Stępniewska
3. Michał Nowak

Wyróżnienia:
Paweł Konopacki
Magdalena Kot
Aleksandra Mańczak
Wojciech Jarociński za kompozycję muzyczną
Mariusz Massier za kompozycje i akompaniament
nagroda publiczności – Anna Stępniewska

1998 rok
Jury:
Elżbieta Adamiak
Wacław Oszajca
Lech Śliwonik
Tadeusz Woźniak
Leszek Wójtowicz

Laureaci:
1.Jarosław Chojnacki
1. Karina Laskowska
2.Celina Czarnecka
3.Jolanta Ostrowska
3.Joanna Piwowar

Wyróżnienia:
Olga Kuligowska
Romuald Roczeń
nagroda publiczności – Jarosław Chojnacki
wyróżnienia akompaniatorów:
Mariusz Massier
Piotr Pająk

1999 rok
Jury:

Mirosław Czyżykiewicz
Wiesław Komasa
Zbigniew Łapiński
Wacław Oszajca
Leszek Wójtowicz

Laureaci:
1.Alicja Omyłka
2.Dorota Furtak
3.Marta Koszarek
3 Paulina Sykut

Wyróżnienia:
Anna Kasper
Celina Czarnecka
Małgorzata Kuś
Karolina Perdek
Karolina Serocka
Michał Matras za akompaniament
nagroda publiczności – Małgorzata Kuś

2000 rok
Jury:

Wacław Oszajca
Andrzej Poniedzielski
Janusz Strobel
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Renata Dziewięcka
2. Aneta Graboś
2. Anna Tańska
3. Beata Garbarz

Wyróżnienia:
Edyta Buczkowska
Karolina Perdek
Arleta Kałążna
Marta Bogdanowicz
Marcin Partyka za akompaniament
nagroda publiczności – Anna Tańska

2001 rok
Jury:
Elżbieta Adamiak
Ewa Repsch
Janusz Strobel
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Magdalena Gołębiowska
2. Magdalena Krzywda

– Anita Jarysz
– Celina Czarnecka
– Marta Piwowar
– Aneta Mrówczyńska
– Karolina Serocka
– Sławomir Witkowski za aranżację
oraz za akompaniament

2002 rok
Jury:
Marta Górnicka
Mirosław Czyżykiewicz
Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Magdalena Gołębiowska
1. Barbara Tekieli
2. Celina Czarnecka
3. Anna Tańska
4. Katarzyna Żółkiewicz

Wyróżnienia:
Beata Garbarz
Barbara Górecka
Marta Korepta
Adam Rymarz
nagroda publiczności – Magdalena Gołębiowska

2003 rok
Jury:
Marta Górnicka
Mirosław Czyżykiewicz
o.Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Dorota Buśko
1. Beata Lerach
3. Beata Garbarz

Wyróżnienia:
Agnieszka Dobrowolska
Anita Łazńska
Grzegorz Perkowski
Anna Filipiak
Rafał Kowalewski nagroda specjalna
za interpretację utworu
K. I. Gałczyńskiego
nagroda publiczności – Beata Lerach

2004 rok
Jury:

Mirosław Czyżykiewicz
Stanisław Górka
o. Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Mateusz Ławrynowicz
2. Sebastian Dapa
3. Natalia Sikora
Katarzyna Monika Jarmużek – nagroda
specjalna za wprowadzenie współczesnej
stylistyki muzycznej do gatunku poezji spiewanej

Wyróżnienia:
Joanna Buda
Monika Gębala
Tomasz Harłoziński
Marcin Januszkiewicz
Aleksandra Knychas
Jagoda Kurpios
Żaneta Sławińska
nagroda publiczności – Mateusz Ławrynowicz

2005 rok
Jury:
Mirosław Czyżykiewicz
Krzysztof Herdzin
o. Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Kamila Kłos
2. Wojan Trocki
3. Zuzanna Smoczyńska

Wyróżnienia:
Mirela Buczyńska
Nina Ciecholewska
Monika Dziedzic
Piotr Mirski
Kinga Rataj
Marcin Szefner
nagroda publiczności – Paweł Drzewiecki

2006 rok
Jury:
Andrzej Poniedzielski
Krzysztof Herdzin
o. Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Barbara Tekieli
2. Mariusz Walczak
3. Katarzyna Łęcka

Wyróżnienia:
Zofia Garganisz
Katarzyna Konciak
Marcin Szefner
nagroda publiczności – Mariusz Walczak

2007 rok
Jury:

Wacław Oszajca
Andrzej Poniedzielski
Lech Śliwonik
Grzegorz Turnau

Laureaci:
1. Michał Kosela
2. Jagoda Kurpios
2. Wojciech Makowski
3. Kamil Franczak
3. Hanna Matusiak

Wyróżnienia:
Margerita Majger
Ewa Środoń
nagroda publiczności – Paulina Brzozowska

2008 rok
Jury:

Wojciech Borkowski
Janusz Deblessem
o. Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Wojciech Makowski
2. Michał Kosela
3. Agnieszka Busuleanu
3. Joanna Pilarska

Wyróżnienia:
Agnieszka Podubny
Dominik Skrzyniarz
Marcin Szefner

Wyróżnienia honorowe:
Jan Traczyk
Sabina Trombars

nagroda publiczności – Paulina Brzozowska

2009 rok
Jury:

Janusz Deblessem
Konrad Mastyło
Wacław Oszajca
Andrzej Poniedzielski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Paulina Brzozowska
2. Karolina Popczyk
3. Marta Kamińska

Wyróżnienia:
Sandra Jakubowiak
Karolina Lipska
Jakub Pawlak
Michał Swaczyna
nagroda publiczności – Iga Kałążna

2010 rok
Jury:
Artur Barciś
Janusz Deblessem
o. Wacław Oszajca
Janusz Strobel
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Szymon Brucki
2. Iga Kałążna
3. Marta Laaser

Wyróżnienia:
Jakub Pawlak
Joanna Pilarska
nagroda publiczności – Małgorzata Żurańska-Wilkowska

2011 rok
Jury:
Teresa Drozda
Krzysztof Herdzin
Andrzej Poniedzielski
Lech Śliwonik
Grzegorz Turnau

Laureaci:
1. Anna Hnatowicz
2. Jakub Pawlak
3. Aleksandra Laburda

Wyróżnienia:
Daria Katarzyna Jabłońska
Aneta Królak
Aleksandra Krupa
nagroda publiczności – Anna Hnatowicz

2012 rok
Jury:
Teresa Drozda
Renata Przemyk
Konrad Mastyło
Andrzej Poniedzielski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Justyna Gajczak
1. Paweł Ruszkowski
3. Joanna Furmańczyk
3. Paulina Łowczak
3. Patryk Nowak

Wyróżnienia:
Dominika Dobrosielska
Łukasz Jędrys
Marta Wojciechowska
nagroda publiczności – Paweł Ruszkowski

2013 rok
Jury:
Teresa Drozda
O. Wacław Oszajca
Konrad Mastyło
Andrzej Poniedzielski
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Sylwia Zelek
2. Aleksandra Stryj
3. Elwira Pączek

Wyróżnienia:
Aneta Królak
Maria Madej
Magdalena Pamuła
Natalia Sisik
nagroda publiczności – Aleksandra Gołębowska
nagroda im. Pawła Bartłomieja Greca – Aleksandra Stryj

2014 rok
Jury:
Teresa Drozda
Artur Barciś
Krzysztof Herdzin
O. Wacław Oszajca
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Olga Lisiecka
2. Paulina Statucka
3. Grzegorz Bukowski
3. Natalia Sisik

Wyróżnienie:
Elwira Pączek
nagroda publiczności – Olga Lisiecka
nagroda specjalna im. Pawła Bartłomieja Greca – Monika Adamiec

2015 rok
Jury:
Katarzyna  Groniec
Teresa  Drozda
Lech Śliwonik
Krzysztof Herdzin
Ojciec Wacław Oszajca SJ

Laureaci:
1. Kamil Owczarek
2. Michał Słomka
3. Łukasz Jędrys

Wyróżnienia:
Dominika Hoffman
Marlena Siwa
Iza Niedziółka
Agnieszka Weryszko
Krzysztof Oleksyn – nagroda publiczności
Paulina Statucka – nagroda specjalna im. Pawła Bartłomieja Greca
Rafał Kowalewski – nagroda specjalna za muzykę do wiersza K.K.Baczyńskiego „Erotyk”

2016 rok
Jury:
Teresa Drozda
Lech Śliwonik
Krzysztof Herdzin
Ojciec Wacław Oszajca SJ
Andrzej Poniedzielski

Laureaci:
1. Gabriela Kundziewicz
2. Monika Adamiec
2. Klaudia Owczarek
3. Dominik Mironiuk

Wyróżnienia:
Alicja Dawidowicz
Rafał Kowalewski
Gabriela Kundziewicz – nagroda publiczności
Ewa Pawliczek – nagroda specjalna im. Pawła Bartłomieja Greca

2017 rok
Jury:

Teresa Drozda
Dorota Miśkiewicz
Janusz Strobel
Lech Śliwonik

Laureaci:
1. Marta Goluch
2. Aleksandra Muszyńska
2. Ewa Pawliczek
3. Zuza Wiśniewska

Wyróżnienia:
Daniel Janicki
Naomi Wesselius
Mieczysław Kilarski
Rafał Kowalewski
nagroda publiczności – Marta Goluch
Nagroda specjalna im. Pawła Bartłomieja Greca – Patrycja Spendowska