slajder-1920-x575-skarbiec1-768x230-el


W bliskim sąsiedztwie „Starej Remizy”, u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej, w 2023 roku powstała kolejna filia Centrum Kultury „Browar B.” – Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu.

Zabytkowy budynek dawnego Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu został wzniesiony w 1911 roku. W lutym 1928 budynek stał się siedzibą Banku Gospodarstwa Krajowego, a w latach późniejszych Banku Gdańskiego. Jego wnętrze zostało przebudowane w 1993 roku. Drugi budynek dobudowano w latach 90. XX wieku. 22 listopada 2019 roku obiekt stał się własnością Gminy Miasto Włocławek.

W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Włocławka w roku 2023 zakończono prace związane z kompleksową przebudową i remontem obydwu budynków. Projekt był współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Prace rewitalizacyjne przeprowadzono ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych walorów zabudowy, które zostały odpowiednio wkomponowane i wyeksponowane w odnowione elementy.

Zabytkowa część budynku, od strony ul. Żabiej, posiada bogaty wystrój elewacji frontowej, tj. gzymsy pośrednie, gzyms koronujący, kolumnadę i pilastry w stylu jońskim. Nad kolumnami znajduje się fryz z groteską, ornament wici roślinnej, nad oknami płaskorzeźba z motywem symetrycznym i twarzy ludzkiej, a wejście główne do dawnego budynku Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślone jest rozbudowanym detalem portalu z pilastrami i gzymsem. Bogate detale architektoniczne, w tym dekoracyjny sufit, mosiężny plafon oświetleniowy oraz ozdobne balustrady, występują również we wnętrzu zabytkowej części obiektu.

Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu przenosi odbiorcę do niezwykłego, multimedialnego świata włocławskiej ceramiki, nawiązując do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Sercem Skarbca Fajansu jest amfiteatr, w którym znajduje się wystawa stała, prezentująca unikatowe dzieła fajansowe. Interaktywne przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze, podzielone na ścieżki, dostosowane do wieku zwiedzających, pomogą odkryć nowe karty historii, związanej z kultowymi dziś dziełami sztuki ceramicznej.

Skarbiec Fajansu to również nowoczesna przestrzeń do działań twórczych, w której funkcjonują stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty dedykowane osobom w każdym wieku. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty formowania naczyń z gliny, malowania kwiatów fajansowych oraz druku 3D.