„Zwierzęta okiem Wajraka”
Galeria Fotografii „Migawka” w Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza 20 maja, o godz.18.00 na wernisaż autorskiej wystawy Adama Wajraka, poświęconej fotografii przyrodniczej.
Adam Wajrak – ur. 1972 r., dziennikarz, fotograf, działacz na rzecz przyrody. Autor licznych artykułów oraz książek o tematyce przyrodniczej. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach – wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej.
Wystawa „Zwierzęta okiem Wajraka” autorstwa dziennikarza i fotografa przyrody Adama Wajraka, prezentuje kadry uwiecznione podczas jego licznych wypraw. Stanowi ona zbiór prac będących ilustracjami do różnorakich tekstów, które autor publikował. Przedstawiają one zwierzęta, które spotykał na szlakach szukając tematów i inspiracji do swoich artykułów. Sam o sobie mówi, że nie jest fotografem, po prostu uwiecznia to, co napotyka w swoich wyprawach i później umieszcza te zdjęcia jako ilustracje dziennikarskie. Fotografowanie zwierząt jest dla niego jak zabawa w agenta albo szpiega czy bycie Indianą Jonsem. Jednym zwierzętom możemy swobodnie robić zdjęcia, na inne trzeba cierpliwie poczekać i bardzo ostrożnie zbliżać się do nich. Fotografia przyrodnicza stwarza możliwości zarówno dla lubiących godzinami czekać w krzakach na ten jeden właściwy moment, jak i dla preferujących uwieczniać napotkane podczas wędrówek zwierzęta.
Jednak działalność Adama Wajraka to nie tylko dziennikarstwo i fotografia. Jest prawdziwym orędownikiem natury. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy. Za cykl artykułów na ten temat otrzymał nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na życie Polaków. Jest również laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst specjalistyczny. Ponadto otrzymał wyróżnienie „Bohatera Europy” przyznawane co roku przez amerykański tygodnik „Time” za obronę środowiska naturalnego. W 1995 r. wydał „(Za)piski Wajraka” oraz wraz z żoną Nurią Selvą Fernandez napisał jeszcze dwie książki: w 2002 r. „Zwierzęta Wajraka” i w 2003 r. „Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami”. W 2015 r. opublikował „Wilki” – niesamowitą opowieść o przyjaźni z tymi dzikimi zwierzętami. Szerszej publiczności znany jest z programu telewizyjnej dwójki „Wajrak na tropie”. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.