Adam Palma i goście: Anna Serafińska oraz Leszek Możdżer
Najlepszy gitarzysta akustyczny w Polsce na jedynym koncercie wspólnie z największym objawieniem polskiej pianistyki ostatnich lat i wybitną wokalistką jazzową. Pierwszy występ Leszka Możdżera we Włocławku. Tylko jeden taki koncert!
Adam Palma to najlepszy polski gitarzysta akustyczny, który pochodzi z Włocławka, ale od kilkunastu lat mieszka w brytyjskim Manchesterze. Jest wykładowca gitary na The University of Salford oraz na Manchester Metropolitan University. Ma za sobą kilka albumów, występy z największymi gwiazdami rodzimej sceny muzycznej i współpracę z takimi znakomitościami gitary jak Al Di Meola, Tommy Emmanuel. Gra głównie na gitarze akustycznej poruszając się swobodnie między stylami fingerstyle, rock, country, blues, jazz, gypsy jazz i inne.
Najnowszy album „Palm-Istry” jest przełomowym ale i charakterystycznym nagraniem w karierze polskiego wirtuoza gitary akustycznej. Adam Palma jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej ( Ewa Bem, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Kuba Badach) ale także z znanymi muzykami , takimi jak Al Di Meola, Bireli Lagrene, Tommy Emmanuel, Martin Taylor, Joscho Stephan, Chris de Burgh, Snake Davis, Gary Potter, Francesco Buzzurro, Jack Pearson ( z The Allman Brothers), Chris de Burgh, Sam Bailey (X-Factor), Hamish Stuart (The Average White Band, Paul McCartney), Robbie McIntosh (John Mayer, Paul McCartney) oraz wieloma innymi. Otwierał koncerty takich gitarzystów jak Albert Lee, Bill Wyman z The Rolling Stones.
Wszechstronność muzyczna i swobodne improwizowanie we wszystkich stylach od hard rocka przez country do jazzu spowodowały, że Adam Palma zainteresował się najbardziej wyrafinowaną techniką gry na gitarze tzw. fingerstyle. „Na gitarze akustycznej gram od 2004 roku – wspomina w jednym z wywiadów. Tuck Andress był pierwszym gitarzystą fingerstyle, który skierował moją uwagę na ten styl gry. Zafascynowało mnie prowadzenie dwóch czy trzech linii melodycznych w tym samym czasie oraz perfekcyjny groove, jaki tworzył. To było niesamowite, ale jednocześnie bardzo trudne do nauki. Później poznałem Tommy’ego Emmanuela. Pamiętam, że płytę “The Day Finger Pickers Took Over The World”, którą kupiłem na Stadionie X-lecia, słuchałem cztery godziny w samochodzie i nie mogłem ruszyć z miejsca (śmiech). Doszło do mnie, że to jest to co chciałbym robić w życiu. Podobał mi się optymizm i radość muzykowania uderzająca z utworów na tej płycie”.
Po licznych koncertach w Europie, recitalu na International Guitar Festival in Wirral, Adam Palma został zaproszony przez Tommy Emmanuela o wzięcie udziału w kilku kolejnych Fingerstyle Festival w Nashville, USA – najbardziej prestiżowym festiwalu fingerstyle na świecie. Niebawem był zapraszany przez Tommmy’ego Emmanuela do wspólnych koncertów w USA, Wielkiej Brytanii oraz w … Polsce. Brał udział The First UK Candy Rat Tour ( gdzie gwiazdami byli m.in. Antoine Dufour, Ewan Dobson i Jimmy Wahlsteen). Jako jedyny dotąd gitarzysta fingerstyle wystąpił przed (700.000 słuchaczy!) widownią Przystanku Woodstock w 2011 roku. Odbył, przyjętą niezwykle entuzjastycznie, trasę koncertową w Anglii oraz wystąpił na prestiżowym The Bestival i na słynnych Ullapool Guitar Festival oraz The International Guitar Festival of GB w Wirral. Polski gitarzysta brał udział wielu programach telewizyjnych i radiowych oraz w największych polskich produkcjach musicalowych takich jak „Grease”, „Koty” czy „Taniec Wampirów”, był wykładowcą na warsztatach muzycznych w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz w USA, wstępował (solo i z zespołami) na wielu światowych estradach. Za swoje albumy zbierał doskonałe recenzje oraz rekomendacje.
„Palm-Istry” – najnowszy album Adama Palmy to wspaniała mieszanka porywająco wykonanych kompozycji autorskich oraz aranżacji znanych hitów. Słowa „palm-istry” oznaczają w języku angielskim „czytanie z dłoni” i właśnie w taką, zainspirowaną swoimi wpływami muzycznymi i fascynacjami, podróż zabiera nas Adam Palma. Album zbiera doskonałe recenzje oraz rekomendacje: „To płyta pełna świeżych pomysłów, nowych groove’ów i błyskotliwej gry na gitarze. Musisz ją mieć!” – Tommy Emmanuel; „Adam łączy niebywałą muzykalność z przyjemnością słuchania. To zaraźliwa kombinacja” – Guitar Techniques/UK; „Ogrom umiejętności technicznych pozwolił mu połączyć różnorodne wpływy muzyczne w swój unikalny styl wypowiedzi artystycznej” – Fingerstyle Guitar Journal/USA; „Granie pełne uroku, znakomite kompozycje! ” – Guitarist Presents Acoustic Magazine/UK; „Piękna i optymistyczna płyta” – TopGuitar/PL; „Wirtuozeria, elegancja i wyrafinowana muzykalność” – Piotr Iwicki/ Polskie Radio.
Anna Serafińska to absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z uczelnią związana zawodowo od 1997, w 2004 jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Od 2008 roku adiunkt na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, w latach 2012 – 2013 i od jesieni 2015 prodziekan tego wydziału.
Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006).
Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Koncertowała już na każdym kontynencie, w ponad 20 krajach.
Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talentshow m. in. „Idol”, „Jak Oni Śpiewają” , The Voice of Poland” oraz „Aplauz Aplauz”.
W swoim dorobku ma już 5 albumów solowych. W październiku 2017 ukazał się najnowszy projekt Anna Serafińska Chopin Trio.
Leszek Możdżer to pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie szczeble formalnej edukacji aż do dyplomu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą to uczelnię ukończył w 1996. Jazzem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w klasie maturalnej, gdy miał 18 lat. Jego pierwszym jazzowym wtajemniczeniem był zespół klarnecisty Emila Kowalskiego, ale za właściwy start można uznać pierwszą próbę z zespołem “Miłość”, która miała miejsce w 1991. Rok później otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors ’92 w Krakowie i od tej chwili młody pianista zasypany został lawiną nagród, były to m.in.: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia artystyczne (1999), Fryderyk ’98 – jazzowy muzyk roku 1998, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994, “Ad Astra” – dla wybitnych młodych muzyków, nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001. Jest laureatem Paszportu “Polityki” w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników “Jazz Forum” Pianistą Roku. W 2012 roku został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku (“Komeda”).
Przez sześć lat był filarem grupy jazzowej “Miłość”. Współtworzył również Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego. Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, takimi jak: Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izlaelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Z Andrzejem Bauerem i m.bunio.s współtworzy projekt Lutosphere.
Leszek Możdżer nagrał już ponad 100 albumów! Największym dziełem Leszka Możdżera jako kompozytora, jest muzyka do pierwszej w świecie trans-opery według “Snu nocy letniej” Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (reżyseria: Wojciech Kościelniak). Premiera odbyła się w październiku 2001. Przygotowane przez Leszka Możdżera widowisko “Możdżer+” było głównym wydarzeniem festiwalu Solidarity of Arts 2010. 25 listopada 2017 w Operze Wrocławskiej odbyła się premiera opery Leszka Możdżera “Immanuel Kant” na podstawie dramatu Thomasa Bernharda.
Koncertował we wszystkich krajach europejskich, USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju oraz w Kanadzie.
KONCERT ADAMA PALMY Z UDZIAŁEM ANNY SERAFIŃSKIEJ I LESZKA MOŻDŻERA W BROWARZE B. 28 STYCZNIA O 18.00.
WSZYSTKIE BILETY SPRZEDANE!