DOBRY KONCERT: Artur Dutkiewicz Trio „Prana”

1080

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” wystąpi w niedzielę 9 listopada we Włocławku.

„Prana” Artura Dutkiewicza ma moc uzdrawiającą, nastawia pozytywnie do świata, niesie radość życia, inspiruje do działania. Życiodajna energia zyskała postać jazzowego tria. Ta muzyka zapadnie nam w pamięci i uzależni – tak napisał o albumie Marek Dusza z Rzeczpospolitej.

„Prana” to w sanskrycie – najstarszym języku świata – siła i energia życia, przejawiająca się jako entuzjazm, radość i kreatywność.

Kompozycje Artura Dutkiewicza to słowiańska śpiewność (Polish Mazurka), rytm i improwizacyjny idiom współczesnego jazzu (Prana) oraz spokój i medytacyjność fraz (Om Namo Bhagavate). Ostatni utwór (Wujek Tomek) przywołujący bluesowe korzenie jazzu, poświęcony jest pamięci legendarnego saksofonisty – Tomasza Szukalskiego, z którym pianista występował przez wiele lat.

Koncert premierowy odbył się w lutym w Warszawie w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana. Patronat medialny nad płytą objął m.in. PR II Polskiego Radia.

Po przyjętych entuzjastycznie albumach „Niemen improwizacje” (2009) i „Hendrix Piano” (2010) oraz autorskich „Mazurkach” (2012) Artur Dutkiewicz nagrał kolejny fantastyczny album. Ten artysta niezmiennie jest w znakomitej formie.

Recenzje:

„Prana” sprawi radość nie tylko miłośnikom jazzowych improwizacji, ale także tym, którzy szukają muzyki, która naładuje ich życiowe akumulatory, pozwoli się zrelaksować i zachęci do działania.

Marek Dusza, Rzeczpospolita

Artur Dutkiewicz po mistrzowsku kreuje nastroje i przetwarza fascynacje zaczerpnięte z różnych muzycznych tradycji. W utworze tytułowym łączy ducha jazzu współczesnego i klasyki z okresu „Kind of Blue”. Tańczy za fortepianem w „Warsaw Oberek”, a w „Polish Mazurka” rozkłada tytułowy taniec, oczywiście po swojemu, na czynniki pierwsze. W dość żywiołowym „Mr Prospero” gra tak śpiewnie, jakby trawestował na fortepianie linię wokalną, a w „Above the Clouds” duma nieśpiesznie we freejazzowym duchu.
Jędrzej Słodkowski, Gazeta Wyborcza

Wielką siłą są oszałamiające solówki lidera (Artura Dutkiewicza) i jego niekonwencjonalne prowadzenie zespołu oraz współpraca wszystkich muzyków. Moim zdaniem to najlepsze trio pianisty w jego karierze. Przypominam sobie (pomimo innej stylistyki), historyczne i wzorcowe dla takiego składu tria Ahmada Jamala. Artur Dutkiewicz osiągnął własny styl, jasną osobowość muzyczną, jest rozpoznawalnym, co dla jazzmana najważniejsze.

Piotr Rodowicz, Jazz Forum

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Urodził się w Pińczowie (woj. Świętokrzyskie), od wielu lat mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. Laureat wielu konkursów m.in.: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.

Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.

We latach 80-tych występował również na scenie nowatorskiego „Teatru Instrumentalnego” Ryszarda Gwalberta Miśka zarówno jako aktor, jak i muzyk (muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” F. Kafki i „Taniec Lokatora”.

Artur Dutkiewicz prowadzi własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO oraz występuje SOLO. Ostatnie albumy pianisty: „Mazurki” /solo/, „Hendrix Piano” oraz „Prana” / trio/ zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan, Ninegates Jazz Festival – Beijing, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festival – Mexico.

W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na „World Culrure Festival”. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów.

Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Artur Dutkiewicz przez miesięcznik Jazz Forum nazywany został „Ambasadorem polskiego jazzu” – jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych.

W ostatnich trzech latach wystąpił w 45 krajach świata od USA przez Europę po Chiny, m.in.

w Katzen Art Center w Waszyngtonie
na Jazz in Hermitage Garden Festival w Moskwie
na Ethno Jazz Festival w Salonikach
w Porgy&Bess w Wiedniu
w Operze Narodowej w Pekinie
w salach koncertowych w Kantonie, Shenzhen, Hongkongu
na Jazz Rally Festival w Dusseldorfie
w Salle de Moliere w Lyonie
na World Culture Festival w Berlinie
na Notturni in Palestro Festival w Mediolanie
na Sonidos Urbanos Festival w Limie
na Hue Festival w Wietnamie
trasa koncertowa na Bałkanach (Słowenia, Bośnia, Macedonia, Albania)
na Festiwalu Muzycznym w Mersin w Turcji
trasa koncertowa w Azji (Chiny, Singapur, Indie)
na BJ Ninegates Jazz Festival w Pekinie
w Petersburgu – Jazzowa Filharmonia
w Berlinie – A-Trane Jazz Club
w Konserwatorium Moskiewskim
na Anglazia Jazz Festival w Nikozji
na Kontu Festival w Helsinkach
na Quimera Festival w Meksyku
na Polish Jazz for Budapest w Budapeszcie
w Auditori Axa w Barcelonie

We Włocławku Trio zagra w składzie:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Jaros – kontrabas
Grzegorz Grzyb – perkusja

Artur Dutkiewicz Trio wystąpi w ramach cyklu „Dobry Koncert” w CK „Browar B.”.
Bilety po 15 zł (20 zł w dniu koncertu) do kupienia w pon. i wt. 8.00-18.00 oraz śr., czw., pt. 8.00-15.30.

Pozostałe aktualności

komunikat
KOMUNIKAT!
kasa
Kasa nieczynna

Komentowanie jest zamknięte.