“Nikifor kontra Zagajewski” w Antresoli

slajder Nikifor Zagaj

Wystawa jest przyczynkiem do skonfrontowania, ale nie zantagonizowania, twórczości obu artystów. Chcemy poprzez tę ekspozycję spowodować refleksję nad pracami tytułowych bohaterów oraz nad ich niełatwym życiem. Porównujemy wizje malarza z wizjami rzeźbiarza.

Pragniemy zobaczyć, czy w sposób szczególny różnili się między sobą, czy wręcz odwrotnie, można w ich życiu oraz w ich drodze twórczej odnaleźć wspólne cechy i jakiś wspólny mianownik. Patrząc na te dwie charakterystyczne sylwetki możemy zauważyć, że choć każdy z nich był niepowtarzalną i jedyną w świecie osobowością, to podobieństw jest bez liku. Działalność ich obu przypadła na XX wiek. Obaj byli samoukami, bez przygotowania, można powiedzieć : czysty instynkt, iskierka geniuszu. Obaj intuicyjnie odczuwali potrzebę nieustannego tworzenia. Nikifor Krynicki, jak i Stanisław Zagajewski, nie bez powodu nazywany niekiedy włocławskim Nikiforem, byli outsiderami, będąc zamknięci w swoim świecie tworzyli tysiące nigdy nie udokumentowanych prac. Znaleźli wielu naśladowców, mieli wiele wystaw w Polsce jak i na świecie. Na ich temat wydano sporo publikacji, nakręcono o nich filmy. Skąd taka popularność i zadziwienie wizją ich świata ? Ta wystawa pomoże zastanowić się nad tym pytaniem. Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja innych polskich i zagranicznych twórców nurtu art brut.

Zebrana kolekcja dzieł pochodzi ze zbiorów Dariusza Matyjasa, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej oraz osób prywatnych. Wystawa wpisuje się w rok obchodów 10. rocznicy śmierci Stanisława Zagajewskiego.

Ekspozycja czynna będzie do 25 lutego 2018 r.
Wernisaż w Galerii Sztuki “Antresola” 26 stycznia o godz.17.00 – wstęp wolny.
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.Katalog

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.