Kolorowy “Pan” – gra karciana Ligretto

taktyk libretto www

Niekiedy potrzebna jest lekka gra, wyłącznie dla zabawy. Niewiele jest jednak tytułów przeznaczonych dla naprawdę dużej liczby graczy. Tymczasem w niepozorną karciankę Ligretto możemy zagrać nawet w 12 osób!

Każdy z grających dysponuje zestawem czterdziestu kart – po dziesięć kart z każdego koloru (niebieski, czerwony, zielony i żółty). Są one oznaczone liczbami od 1 do 10. Po dokładnym przetasowaniu każdy kładzie przed sobą trzy odsłonięte karty. Pozostałe tworzą stos, na wierzchu którego znajduje się karta zwrócona awersem ku górze. W ten sposób każdy dysponuje pulą czterech kart (trzy przed sobą i jedna na stosie). Na hasło rozpoczynające grę każdy może wyłożyć kartę z cyfrą 1 na środek stołu. W tym momencie wszyscy gracze (łącznie z wykładającym) mogą położyć na jedynce kartę z numerem 2, jednak wyłącznie w kolorze, jaki ma poprzednia karta. W innym przypadku szukają nadal startowych “jedynek”. Z każdą sekundą rozgrywki sytuacja na stole zmienia się, ponieważ gracze dokładają kolejne karty na stos.

Kiedy wykładamy jedną z trzech odsłoniętych kart, jej brak uzupełniamy wierzchnią ze stosu. Tę procedurę będziemy kontynuować aż do samego końca, czyli do momentu, kiedy jeden z graczy użyje ostatniej dostępnej karty. Wtedy na hasło ligretto partia kończy się i przechodzimy do liczenia punktów – każda wyłożona na stół karta to jeden punkt. Niestety, za każdą niewykorzystaną otrzymujemy dwa minusowe punkty. Można zatem zakończyć grę na minusie.

Każda rozgrywka jest, ze względu na jej dynamikę oraz szczęście (lub jego brak) w dobieraniu kart, niepowtarzalna. Można też próbować taktycznie przeczekiwać przeciwników i na finiszu pozbyć się całej serii własnych numerów. Tej małej karciance towarzyszą zawsze niezwykłe emocje – to największa zaleta gry. Przy okazji wyrabia się spostrzegawczość i refleks, a po kilku rozgrywkach nawet największy maruder może zaskoczyć faworytów.

Podstawowa wersja to gra dla 4 osób. Jak zatem zagrać na 24 ręce? Ligretto można kupić w jednym z trzech kolorów pudełka. W środku są karty z czterema określonymi kolorami. Każde pudełko ma inny zestaw barw. Miksując trzy zestawy, na co decyduje się wielu sympatyków, powstaje opcja dla 12 osób! Miłego grania!

Czas gry: 15 minut
Liczba graczy: 2-4 (opcjonalnie do 12 osób)
Wiek: 6+

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.