„Konglomerat 20.” – wystawa malarstwa, video-art. i grafiki Maksyma Ostrowskiego
Wystawa “Konglomerat 20.” stanowi zbiór miast-obrazów i słów ich mieszkańców, budujących obraz miasta-kraju-Polski-świata ze strzępków myśli.
Projekt skupia się na budowaniu symbolicznych pomostów między miastami wojewódzkimi w Polsce oraz największymi miastami krajów partnerskich projektu, tj. Słowacji, Węgier, Mołdawii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Gruzji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Albanii i Kosowa, poprzez dążenie do poszukiwania punktów wspólnych w zakresie czy to urbanistyczno-architektonicznym, geograficznym, czy też duchowym, społecznym; oraz na diagnozie odczuć mieszkańców względem Polski, ojczyzn i miast. Twórcą wystawy jest urodzony w 1995 roku Maksym Ostrowski – artysta sztuk wizualnych, który za główne medium stawia malarstwo oraz formy rysunkowe i graficzne wplecione w tkankę interdyscyplinarnych projektów artystycznych.
Maksym Ostrowski jest absolwentem edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych w specjalizacji technik teatralnych, filmowych i telewizyjnych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom licencjacki zrealizował w 2017 roku w trzech pracowniach w zakresie: malarstwa, form rysunkowych i graficznych oraz scenografii i kostiumu. W 2020 roku uzyskał dyplom magisterski w dziedzinie sztuk pięknych. To uczestnik wielu międzynarodowych konferencji, sympozjów i plenerów artystycznych głównie w Polsce, Węgrzech i Albanii. Wystawiał swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki w Tiranie, Galerii Art Plaza w Mumbaju, Centrum Kultury Budapesztu czy Galerii Starej ŁDK. W 2017 roku realizował projekt ‘Wpływ walorów estetycznych, artystycznych, kulturowych i historycznych miasta na jakość życia mieszkańców. Badanie związków na przykładzie Łodzi i Tirany’ w ramach Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, w kategorii młody twórca, a w 2019 roku reprezentował Polskę w ramach Visegrad Performing Arts Residency Programme w Budapeszcie. Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Galerii Sztuki w Korczy w Albanii czy też licznych prywatnych kolekcjach, głównie w Polsce, Azerbejdżanie i Czarnogórze.
Wystawa “Konglomerat 20.” podsumowuje projekt ‘Wygnanie jest ojczyzną myśli’ – poszukiwanie polskości w zbiorowej świadomości narodów i jest realizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023.
Wernisaż: 1 grudnia, godz. 17.00, CK „Browar B.”, Galeria Sztuki „Antresola”. Wstęp wolny.
Wystawę będzie można oglądać do 13 stycznia 2024 r. Bilety: 2 zł, katalogi: 5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”. Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30).
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Sztuki „Antresola”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego).