Łukasz Supergan – „Pieszo do irańskich nomadów”

baner1080

W ciągu ostatnich 15 lat Łukasz Supergan przewędrował 15 tysięcy kilometrów. Czasami w grupie, ale najczęściej samotnie. Wśród licznych przejść przez tereny zarówno górskie, jak i nizinne, znalazło się także pokonanie pieszo 2300 kilometrów łańcucha irańskich gór Zagros.

Było to pierwsze w historii przejście tego pasma. Z minimalnym ekwipunkiem szedł z północy kraju ku Oceanowi Indyjskiemu, chcąc spotkać ludzi zamieszkujących nieprzyjazne tereny Zagrosu – ostatnich irańskich koczowników, do dziś wędrujących ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Zmagał się z upałem, mrozami, psami pasterskimi i irańską bezpieką, znajdował schronienie u mieszkańców, słuchając opowieści o współczesnym Iranie. Doświadczenia zebrane podczas tej wędrówki złożyły się na prezentację o tym niezwykłym, pełnym sprzeczności kraju – zupełnie odmiennym od naszej europejskiej jego wizji. Po 76 dniach stanął na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, jako pierwszy człowiek, który przeszedł cały łańcuch Zagrosu.

Spotkanie w ramach cyklu „W 80 minut dookoła świata” odbędzie w sali kameralnej 23 listopada 2016 r. o godzinie 18.00. Bilety: 10 zł.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.