Malujemy jajka z Zespołem Pieśni i Tańca “Kujawy”

1080

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” już w sobotę 1 kwietnia wprowadzi nas w wielkanocny nastrój. Wszystko to za sprawą kolejnego spotkania w ramach cyklu warsztatów „Z malowanej skrzyni- Malujemy jajka”.

Dominującym akcentem Świąt Wielkanocnych jest niewątpliwie jajko, pieczołowicie malowane przez gospodynie na różne sposoby, następnie święcone w uroczyście przystrojonym koszyku. To od spożycia jajka rozpoczyna się świętowanie wielkanocne, to jajko jest przedmiotem zabaw wielkanocnych w „bitki” i tradycyjne „kaczanie” lub taczanie kolorowych jaj. To ozdabiane na różne sposoby pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki są centralną ozdobą wielkanocnego stołu. I choć w sklepach można dziś kupić gotowe już pisanki, żadne nie mają takiego uroku, jak własnoręcznie malowane, zaś okres przed Wielkanocą jest dobrym czasem na ocalenie tradycji malowania jaj.

Warsztaty malowania jaj w kujawskie wzory poprowadzi artystka ludowa Krystyna Zagrabska.

Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały, przybyłych gości czeka wiele atrakcji -m.in. pamiątkowe zdjęcie przy pięknie malowanej planszy (stojąca przed chatą para, z wyciętymi otworami na twarze, w tradycyjnych strojach kujawskich).

Warsztaty wzbogacą występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.
Wstęp: 5 zł/ osoba. 
1 kwietna 2017 r. (sobota), godz. 10.00 – 12.00; Izba Tradycji Kujaw CK “Browar B.”, ul. Łęgska 28

Szczegółowe informacje i zapisy:
Maciej Mielczarski – Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca “Kujawy” CK „Browar B.”;
tel. 54 427 02 52; e-mail: kujawy@vp.pl

Pozostałe aktualności

slajder 1920 x575 ckbb jarmark
Włocławski Jarmark Bożonarodzeniowy
Farben
Farben Lehre i Gutek
wiolimis
Akademia Wiolimisia

Komentowanie jest zamknięte.