Młodzi włocławscy pianiści grają romantyków

romantycy-baner2

W sobotę 30 maja o 17.00 w “Browarze B.” odbędzie się koncert Rafała Błaszczyka, Jacka Szczepańskiego oraz orkiestry “Pro Arte”. Koncert organizowany jest przez Stowarzyszenie Edukacjno-Artystyczne VLADISLAVIA i Centrum Kultury “Browar B.”, a finansowany jest z grantu Fundacji Anwil dla Włocławka. Usłyszymy dwa dzieła muzyki fortepianowej XIX wieku – Koncert a-moll Edwarda Griega oraz Koncert e-moll Fryderyka Chopina.

Rafał Błaszczyk jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Katarzyny Rajs. Jest laureatem wielu regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Vietri sul Mare” we Włoszech, gdzie zdobył II nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór Fryderyka Chopina, Finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im.Fryderyka Chopina. Zdobył III nagrodę na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. Był półfinalistą na XXIV Międzynarodowym konkursie Pianistycznym we Włoszech, w kategorii koncertu klasycznego i koncertu romantycznego. Otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w lutym tego roku.

Uczestniczył w ogólnopolskich i międzynarodowych kursach mistrzowskich w Szczecinie, Radziejowicach, Katowicach, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in. Katarzyny Popowej-Zydroń, Nelsona Goernera, Alberto Nose, Ewy Pobłockiej, Elżbiety Tarnawskiej, Mikhaila Voskresensky’ego, Janusza Olejniczaka, Dmitri Alexeeva. Był objęty programem stypendialnym “Agrafki Muzycznej”. Otrzymał również stypendium z rąk Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od 2012 roku współpracuje z Filharmonią Pomorską.

Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. wziął udział w Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, grając na koncercie poświęconym profesorowi Ekierowi, występował w Muzeum im. Fryderyka Chopina, Żelazowej Woli, Szafarni, Ostromecku.

 

Jacek Szczepański edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku. W roku 2008 ukończył z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Rok później uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu dr Mariusza Klimsiaka. Obecnie pracuje jako nauczyciel i akompaniator w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku. Od 2012 roku zajmuje stanowisko asystenta na Wydziale Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy.

 

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna “Pro Arte” powstała w październiku 2001 r. pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte”. Orkiestrę tworzą muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej: pedagodzy, absolwenci oraz zaprzyjaźnieni artyści.

Kierownikiem orkiestry jest Jacek Kaczor – skrzypek Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, absolwent, a obecnie pedagog PSM   I i II  st. w Inowrocławiu.

Od chwili powstania Orkiestra podjęła współpracę z Michałem Nesterowiczem, który pełnił funkcję dyrektora artystycznego zespołu do roku 2010. Bogata i wszechstronna działalność tego dyrygenta na gruncie muzyki symfonicznej, filmowej i jazzowej skutkowała ciągłym podejmowaniem nowych wyzwań artystycznych, realizowanych z udziałem inowrocławskiej orkiestry. Kolejne sezony przynosiły zespołowi uznanie w kręgach opiniotwórczych i współpracę z wybitnymi osobowościami ze świata muzyki.

Repertuar orkiestry obejmuje muzykę różnych epok. Z powodzeniem prezentuje się w muzyce filmowej i musicalowej. Zespół koncertował pod batutą: Michała Nesterowicza, Marka Pijarowskiego, Sławomira Chrzanowskiego, Zygmunta Rycherta….

Towarzyszył tak znakomitym artystom jak: Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tatiana Szebanowa, Robert Kabara, Vadim Brodski, Waldemar Malicki, Wiesław Ochman, Małgorzata Walewska…

Orkiestra występowała także z zespołami: Glass Duo, Skaldowie, Raz, Dwa Trzy podczas     15 – lecia Gazety Wyborczej w Warszawie.

Wielokrotnie brała udział w artystycznych projektach Grzegorza Turnaua. Krakowski Bard zaprosił Orkiestrę do udziału w autorskich koncertach podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 40 Jubileuszowym Studenckim Festiwalu Piosenki pt. „20 lat tutaj jestem…”w Krakowie, towarzyszyła również artystycznej rodzinie „ Piwnicy pod Baranami” w koncercie z okazji jej 50 – lecia. Wszystkie te wydarzenia transmitowano w  TVP II.

W lipcu 2005 roku zrealizowano nowy projekt koncertu na Jubileusz 820 – lecia pisanych dziejów Inowrocławia „ In Novo Wladislaw” autorstwa Grzegorza Turnaua z udziałem towarzyszącyh Mu gwiazd: Anną Marią Jopek, Wojciechem Malajkatem, Zbigniewem Zamachowskim, Januszem Radkiem i Dorotą Miśkiewicz. Współpraca orkiestry z Grzegorzem Turnauem pod dyrekcją Michała Nesterowicza utrwalona została na płycie zatytuowanej „ 11: 11”, którą na początku 2006 roku uhonorowano nagrodą „ Fryderyka”. Ponadto Orkiestra nagrała wybrane  piosenki autorstwa Grzegorza Turnaua do płyty „W kawiarence Sułtan” oraz muzykę do filmu „ Zakochany anioł”. W historię Orkiestry wpisuje się również nagranie płyty „INO” , która w warstwie literackiej w całości nawiązuje do szczególnych więzi Grzegorza Turnaua z Inowrocławiem, miastem dzieciństwa artysty.

W pamięci inowrocławskich melomanów ciągle pozostają takie przedsięwzięcia Orkiestry jak wykonanie „September Symphony” Wojciecha Kilara pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, w obecności samego kompozytora (maj 2005), oraz III Symfonii Pieśni Żałosnych op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Michała Nesterowicza z udziałem znakomitej sopranistki Agnieszki Tomaszewskiej ( maj 2007).

Sponsorzy :
1)Projekt „Młodzi włocławscy pianiści grają romantyków” został sfinansowany ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka
2)Projekt został dofinansowany z funduszy Urzędu Miasta Włocławek
3)EuRoPol GAZ S.A
4)Instalprojekt S.J.
5)Fabryka Fajansu Włocławek – Ewa Szanowska

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.