Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

zw www

Zapraszamy na wydarzenia przygotowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Od 1 marca będzie można zobaczyć w CK „Browar B.”, w sali nr 5, wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

2 marca zaprezentujemy o godz. 10.00 dwa filmy w poświęcone bohaterom tamtych czasów, a o godz. 11.00 zostanie wygłoszony wykład „Polskie Podziemie Niepodległościowe”

Prelekcję poprowadzi Mirosław Sprenger z Referatu Edukacji Narodowej bydgoskiej Delegatury IPN. Wstęp bezpłatny.
W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem tel. 54 427 02 47.
Poniżej zamieszczamy krótki opis filmów:

Film „Pułkownik Łukasz Ciepliński”, reżyser Marcin Tomaszewski
Łukasz Ciepliński należy do pokolenia wychowanego i wykształconego w czasach II RP. Ostatnie trzy lata przed wybuchem wojny służył w 62. Pułku Piechoty Bydgoszczy. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku – najpierw w okolicach grodu nad Brdą, potem w bitwie nad Bzurą, wreszcie w obronie Warszawy. Potem zaangażował się w działalność konspiracyjną. Dowodził strukturami AK w okolicach Rzeszowa. Wraz z nadejściem armii radzieckiej w 1944 roku włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z przywódców WiN. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL.

Film „Pseudonim “Ryśka”, reżyser Marcin Tomaszewski
Kurierka, łączniczka i oficer do zadań specjalnych. Wykorzystując swoją wiedzę i odwagę, skutecznie uderzała w niemiecki potencjał militarny. Jej działania wpisywały się w obraz niezłomnego żołnierza, który nigdy nie składa broni. Płk Maria Sobocińska – pochodząca ze Skępego Dama Srebrnego Krzyża Wojennego Virtuti Militari, żołnierz AK – była jedną z najodważniejszych kobiet polskiej konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.