Natalia Niemen prezentuje: „Niemen mniej znany”

1080-niemen

Koncert Natalii Niemen i wystawa fotografii Małgorzaty Niemen już 15 lutego w Centrum Kultury „Browar B.”! „Niemen mniej znany” to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”.

Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80. Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.
– Stanowiło to pewną trudność. Wszak dojrzałą twórczość Czesława Niemena cechuje wielozłożoność faktury kompozycji i aranżacji, ale też zastosowanie nietypowego instrumentarium. Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na “żywe” brzmienia, a także zwyczajne “wbicie” sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych – mówi Natalia Niemen.
Podczas koncertu nie zabraknie również kilku największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca” czy „ Dziwny jest ten świat”. Szczególnie ostatnia piosenka zapadła w pamięć po porywającym wykonaniu przez Natalię podczas festiwalu w Opolu 2013.

Koncert Natalii Niemen odbędzie się w Centrum Kultury „Browar B.” w niedzielę 15 lutego o godz. 18.00! Bilety po 35 zł do nabycia w „Browarze B.” ul. Bechiego 4 od pon. do pt. w godz. 10.00-18.00, we włocławskim Empiku i na www.ebilet.pl.
Przed koncertem o 17.00 w foyer Centrum Kultury „Browar B.”: wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Niemen: „Czesław Niemen w obiektywie żony”.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.