„Niezapomniane Melodie Wiednia”

baner-melodie-wiednia

Cudowny świat operetki i musicalu przepełni spotkanie z melodiami Wiednia.

Wykonawcy:
Jolanta Bobras – sopran,
Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy,
Elena Lomonossova (Kazachstan) – sopran koloraturowy,
Romuald Spychalski – tenor,

Taras Hlushko (Ukraina)– fortepian, kierownictwo muzyczne.
Dominika Sznajder – skrzypce,
Robert Stefański-klarnet,

Prowadzenie koncertu: dziennikarka radiowa – Krystyna Pietranek-Kulis
Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca.
Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną? Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji , trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit.

Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką.
Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej w najlepszym artystycznym ujęciu.
Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji.

Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.

Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy na ten wieczór koncert w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych Łodzi, Warszawy i Karagandy.
Koncert jest złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów, od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe.
Czas trwania koncertu min. 120 minut.

Koncert organizuje „Forte” Krzysztof Pałasz, tel. 602-524-964, 

Bilety po 95 zł w kasie Browaru B. oraz na www.bilety.palasz.pl

KONCERT ZAPLANOWANY NA 20.11.2022 ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY NA 25.03.2023!

 

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.