Premiera telewizyjna spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny” autorstwa włocławianki Marty Górnickiej

Bez nazwy-2

W poniedziałek 24 lutego o 20:30 w TVP1 w Teatrze Telewizji będzie miała miejsce premiera spektaklu „Matki. Pieśń na czas wojny”.
Twórczynią spektaklu, to znaczy reżyserką, współautorką libretta i muzyki jest Marta Górnicka.
Marta Górnicka pochodzi z Włocławka. Tu ukończyła Liceum im. Ziemi Kujawskiej i przez wiele lat współpracowała z Wojewódzkim Domem Kultury. Mieszkając jeszcze we Włocławku została kilkukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategoriach recytatorskiej i poezji śpiewanej.

Marta Górnicka, reżyserka, twórczyni CHÓRU KOBIET i założycielka Instytutu Politycznego Głosu w Maxim Gorki Theater w Berlinie. Spektakle Chóru kobiet szybko zostały okrzyknięte polskim wydarzeniem teatralnym ostatnich lat, przełomowym dla współczesnej kultury. Przedstawienia prezentowane były m.in w Niemczech, Francji, Indiach, Szwajcarii, Japonii, Irlandii, Czechach, w Bośni oraz na Ukrainie. Spektakl „Magnificat” otrzymał główną Nagrodę Jury XLVII Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Nagrodę Główną Jury za reżyserię oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu M-teatr 2012 w Koszalinie oraz aż trzy nagrody na festiwalu teatralnym w Sarajewie. W 2013 Marta Górnicka otrzymała główną nagrodę za reżyserię na Europejskim Festiwalu Młodych Reżyserów Fast Forward w Brunszwiku. Jest wielokrotną laureatką rankingu portalu niemieckiego Nachtkritik.de dla najlepszego spektaklu roku w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych, Laureatką Nagrody dla Najlepszego Reżysera – Europejskiego Festiwalu Reżyserii FastForward. W 2016 jej M(OTHER) COURAGE zyskała nominację do prestiżowej nagrody niemieckiej „DER FAUST” w kategorii reżyserii teatralnej. W 2019 r została laureatką nagrody „Paszport POLITYKI” „za współczesną koncepcję antycznego chóru jako wehikułu przemian artystycznych i społecznych”. W 2022 została uhonorowana profesurą Bertolta Brechta w Center of Competence for Theatre na Uniwersytecie w Lipsku. Profesura nadawana jest wybitnym artystom działającym w polu teatru, tańca i performansu i nowych mediów.

Libretta Chóru tłumaczone były dotąd na czeski, niemiecki, ukraiński, chorwacki, japoński, francuski, flamandzki i angielski.
W grudniu 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tel Awiwie odbyła się premiera projektu: „Matka Courage nie będzie milczeć. Chór na czas wojny”. Marta Górnicka zaprosiła do niego 60-osobowy chór matek arabskich i żydowskich, izraelskich tancerzy-żołnierzy, arabskie dzieci. To tylko początek kariery artystycznej Marty…
Chór ukraińsko-białorusko-polski
W 2023 roku libretto jej kolejnej pracy – „Matki. Pieśń na czas wojny” – zostało przeczytane na najważniejszej teatralnej imprezie świata – Festiwalu w Awinionie. Przedstawienie w pełnej wersji zaprezentowane zostanie w lipcu 2024 roku na dziedzińcu gotyckiego Pałacu Papieży, głównej awiniońskiej scenie. Spektakl „Matki. Pieśń na czas wojny” nazwany został przez Górnicką „kolektywem współczesnych Kasandr”. To efekt pracy z grupą dwudziestu jeden kobiet w wieku od 10 do 71 lat – Ukrainkami uciekającymi przed wojną, Białorusinkami, które doświadczyły prześladowań politycznych, i Polkami, które otworzyły swoje domy dla wojennych uchodźczyń.
Premiera „Matek…” odbyła się we wrześniu 2023 w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W październiku i listopadzie tego samego roku miały miejsce pokazy w siedzibach instytucji współprodukujących przedstawienie – kolejno w Maillon-Théâtre de la Ville w Strasburgu i w Maxim Gorki Theater w Berlinie. Spektakl grany był już blisko 50 razy m.in. w Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech Szwajcarii, Austrii i oczywiście w Polsce.

Wywiad z Martą Górnicką
https://www.tvp.info/79088538/rezyserka-marta-gornicka-na-festiwalu-w-awinionie-to-jeden-z-najwazniejszych-europejskich-rezyserow-teatralnych

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.