Przegląd filmowy – Obława Augustowska

obława augustowska1080

W związku z 70. rocznicą Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej, Hufiec ZHP Włocławek i Centrum Kultury Browar B. organizuje przegląd filmowy poświęcony tej okrutnej zbrodni.

W jego ramach zaprezentowane zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich, zrealizowany przez Jacka Petryckiego w 1988 r. to film z tzw. podziemia, okresu kiedy o zbrodni nie wolno było jeszcze głośno mówić. Wyprodukowany 27 lat później film autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej dotyczy genezy zbrodni oraz toczącego się śledztwa w jej sprawie.

W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określanej mianem Obławy Augustowskiej. (…)
Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie znamy dokładnie ani daty początkowej, ani końcowej operacji – najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca. W sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób nigdy nie powróciło do domów i do dziś nie są znane ich losy. Najprawdopodobniej wszyscy zostali pozbawieni życia na podstawie tej samej decyzji i należy ich uznać za ofiary Obławy Augustowskiej.”

Przegląd filmowy „Obława Augustowska” 19 lipca, godz. 18:00 w sali widowiskowej CK Browar B. ul. Bechiego 4. Wstęp wolny, zapraszamy!

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.