„Rzeczy niepokój” – Baczyński muzycznie

Baczynski BlueSounds www

Zapraszamy na wyjątkowy koncert z wierszami wybitnego poety i żołnierza zmarłego podczas Powstania Warszawskiego.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – w uznaniu jego zasług dla polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin. Muzycznej interpretacji wierszy poety podejmie się zespół Blue Sounds. Połączenie muzyki i poezji ukaże ponadczasowość i uniwersalny charakter twórczości Baczyńskiego, uzmysłowi jak wielką wartość posiadają jego wiersze i na jak wielu różnych płaszczyznach mogą stanowić inspirację dla innych artystów. Podczas koncertu usłyszymy między innymi muzykę do wierszy: „24.XII”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Kołysanka”, „Spojrzenie”. Wszystko w niezwykłych elektroakustycznych brzmieniach zespołu z Włocławka.

Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu „Tak naprawdę to wszystko z miłości”, która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy muzycznych środowiska bluesowego jak i jazzowego. W roku 2008 doczekała się również reedycji w Japonii pod angielskim tytułem To Be Honest It’s All Because of Love. Kolejny album “Karuna” w roku 2013 to dość eklektyczna płyta. Można powiedzieć, że jest to muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk. Nagrody i największe osiągnięcia zespołu miały zarówno charakter regionalny jak i ogólnopolski.
Każdy z muzyków to indywidualność, ale utwory w ostatecznej formie zachowują specyficzne brzmienie i charakter, które w połączeniu z osobistą warstwą tekstową, tworzą niepowtarzalny styl zespołu, a także ciepły i zarazem pełen energii klimat. Dziś zespół sięga po świeże, bardziej nowoczesne brzmienie, łącząc dźwięki akustyczne z elektronicznymi. Czuć w tym jakąś małą nutkę tęsknoty za latami dziewięćdziesiątymi. Pomimo nowej szaty brzmieniowej, charakterystyczny głos i refleksyjne teksty wokalistki utwierdzają nas, że niewątpliwie wciąż mamy do czynienia z grupą Blue Sounds. Zespół wystąpi w składzie: Joanna Karkoszka – wokal, Tomasz Karkoszka – perkusja, Jacek Cichocki – instrumenty klawiszowe, Jarosław Szajerski – bas.

Koncert odbędzie się 19 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury Browar B. Bilety po 5 zł w kasie CK “Browar B.” i na biletyna.pl

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Pozostałe aktualności

baner-kultura_ludowa
„Kultura ludowa przetrwalnikiem polskości”
Rojek
Artur Rojek „Bez końca”

Komentowanie jest zamknięte.