„Stabat Mater” w katedrze

baner

Zapraszamy na wyjątkowy koncert muzyki dawnej. „Stabat Mater” usłyszymy w niedzielę 6 kwietnia o 16.00 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP.

Utwór jest dziełem pasyjnym. Słowa, stanowiące liturgiczną sekwencję, w XIII wieku zapisał Jacopone da Todi. Muzykę nawiązującą do nich przez wieki stworzyli najwięksi mistrzowie – m.in. Dworzak, Haydn, Szymanowski, Verdi, Vivaldi. We Włocławku usłyszymy utwór, którego autorem jest Giovanni Battista Pergolesi. Jest to prawdziwa uczta dla koneserów muzyki, ale również dla wszystkich, którzy czas Wielkiego Postu chcą przeżyć kontemplując tajemnicę naszego odkupienia. Dzieło włoskiego kompozytora epoki baroku, ukończone na kilka dni przed śmiercią. Prostota, ale i nowoczesność – już pierwsze takty, w których odważnie pojawia się sekunda między wiodącymi głosami, zapowiadają, że wobec tej muzyki nie można przejść obojętnie. Jest pełna mistycyzmu i zjawiskowo piękna. Utwór opowiada o boleści Matki Boskiej opłakującej Chrystusa po ukrzyżowaniu.

Kierownikiem artystycznym projektu jest dr Robert Bachara – wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi i Wrocławiu.
„Stabat Mater” wykonają: sopranistka Barbara Rogala i Wanda Franek – alt. Zagrają: Robert Bachara – I skrzypce, Marzena Biwo- II skrzypce, Ela Stonoga – altówka, Katarzyna Cichoń – wiolonczela i Andrzej Zawisza – klawesyn.
Współorganizatorem koncertu jest Parafia Katedralna we Włocławku. Wstęp jest bezpłatny.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.