Willie Mae Unit na scenie na Wiśle

willi1080

Willie Mae Unit zagra w niedzielę 9 sierpnia o 18.00 w ramach Bulwaru Sztuki. To akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną, całości dopełniają gitary rezofoniczne w technikach slide i lap-style. Trio nawiązuje do twórczości bardzo różnych i niekoniecznie bluesowych mistrzów jak Ben Harper, Jerry Douglas, Tim O’Brien, Mississippi John Hurt, Robert Johnson, Doc Watson, Keb Mo’.

Pomimo że muzycy Willie Mae Unit pochodzą z różnych miast a na co dzień związani są z innymi projektami muzycznymi, trio zagrało już na największych polskich festiwalach, między innnymi: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Warsaw Blues Night (jako support przed Golden State Lone Star Revue).

 

Grupę Willie Mae Unit tworzą:

Wojciech Hamkało – włocławianin, na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował z GreenGrassem, Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem “Kosmą” Chrościelewskim. W 2004 zakłada akustyczny Yellow Cab. W tym samym czasie podejmuje współpracę z grupą Blue Sounds, którego gitarzystą z krótką przerwą jest do dziś. W roku 2010 wspólnie z gitarzystą Jackiem Piotrowskim zakłada Fanny Kaplan, zespół wykonujący elektrycznego bluesa z domieszką funky. W tym samym czasie otrzymuje propozycję współpracy z nowo powstałą włocławską formacją My Band. Zespół w formule big bandu wykonuje utwory utrzymane w klimacie jazzu oraz jazz rocka.

Rok 2012 to powrót do akustycznego grania i Willie Mae Unit.

 

Roman Badeński – laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz wraz z zespołem The Moongang laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku.

Nagrania Romka Badeńskiego trafiły na płyty prezentujące utwory czołowych polskich wykonawców bluesowych “Antologia Polskiego Bluesa” cz. II oraz cz. III (“Czarodzieje Harmonijki”). Występował na większości festiwali bluesowych w Polsce, w tym dwukrotnie na dużej scenie Rawa Blues Festival (2009, 2011). Koncertował również za granicą (Holandia, Belgia, Niemcy, Luksemburg, Chorwacja, Szwecja). Posługuje się biegle techniką overbending (granie w 12 tonacjach na harmonijce diatonicznej).

Występował z czołówką polskiej sceny bluesowej i jazzowej, m.in. Markiem Napiórkowskim, Olo Walickim, Romanem Puchowskim, Jackiem Spruchem, Jackiem Jagusiem, Magdą Piskorczyk.

Jędrzej Kubiak – laureat większości bluesowych festiwali w kraju, zdobywca wyróżnień i nagród publiczności. Pierwszy Polak na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie i na jego dzisiejszym odpowiedniku, Amistar Resofest w Czechach.

Jego solowa płyta “Shortsighted” (2011) została doskonale przyjęta przez krytykę, przyczyniając się do złamania stereotypu gitary rezofonicznej jako instrumentu przydatnego jedynie w bluesie i country. Gra na gitarach rezofonicznych wszystkich typów, wszystkimi związanymi z nimi technikami gry. Występuje solo, bierze udział w projektach spod znaku folku, bluesa, bluegrassu, awangardy a także muzyki pop. Wykłada na warsztatach gitarowych, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków zainteresowanych gitarą dobro.

Pozostałe aktualności

129057744_670502190296162_956247612472101343_n
Konkurs plastyczny “Zima”
slajder pocztowki ckkb 1920 x 575
„Pocztówki z zimowej krainy”

Komentowanie jest zamknięte.