Wystawa pt. „100-lecie zaślubin Polski z morzem w Pucku”

slajder 100-lecie zaslubin

10 lutego 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Aktu tego dokonał przed wiekiem generał Józef Haller, wrzucając platynową obrączkę, powlekaną od jej wewnętrznej strony złotem ze specjalnym grawerunkiem, w wody Zatoki Puckiej.

Wydarzenie stało się symbolem złączenia nowo odrodzonej Polski i Kaszub z Morzem Bałtyckim. Takie symboliczne, ale uroczyste zaślubiny charakteryzują historycznie wiele państw i narodów, które w sposób szczególny cenią wolność pod postacią swobodnego dostępu do światowych szlaków morskich.
Wystawa, ciekawa pod względem dokumentów historycznych oraz niepublikowanych wcześniej zdjęć, nie dość, że wpisuje się w obchody 100- lecia odzyskania przez nasze państwo niepodległości, to prezentuje w postaci 12 poglądowych plansz oryginalne materiały. Z wystawy dowiemy się między innymi, że wspomniany pierścień zaślubin z morzem zaginął bezpowrotnie. Bliźniaczą obrączkę, noszoną do końca życia przez wielkiego patriotę gen. Józefa Hallera, można obejrzeć
w zbiorach muzealnych księży marianów w Licheniu. Kolejną ciekawostką jest fakt, że aby podniosła uroczystość doszła do skutku, pucczanie musieli wykuć w lodzie przerębel, a konie oficjeli mało nie połamały nóg, ślizgając się po zamarzniętej plaży, chociaż ikonografia tego wydarzenia mówi coś innego.

Warto zapoznać się z prawdą historyczną, oglądając wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki „Migawka” w CK “Browar B.”pt. „100-lecie zaślubin Polski z morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku.”

Ekspozycję upamiętniającą te, niezwykle istotne dla historii Niepodległej Ojczyzny wydarzenia możemy oglądać dzięki Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Prezentację przygotował zespół bibliotekarzy Biblioteki Głównej im. Lecha Kaczyńskiego Akademii Marynarki Wojennej w składzie: Małgorzata Szubrycht, Monika Cisoń, Wanda Kaczyńska, Kamila Pankowiak, Agnieszka Pyra oraz dr Danuta Dettlaff, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli : Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka, Arcybiskup Metropolita Gdański, Morska Fara Rzeczypospolitej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, Liga Morska i Rzeczna oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Puck.

Wystawa do obejrzenia on-line od 18 listopada do 31 grudnia 2020 r.1


2


3


5


6


7


8


9


10


11


12

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.