XXV Finał Turnieju Poezji Śpiewanej
Jubileusz najbardziej prestiżowej imprezy muzycznej w mieście. Finał organizowany jest w ramach 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przez kilka dni gościć będziemy najlepszych młodych wokalistów w Polsce, wybranych w kilkustopniowych eliminacjach. Koncert galowy pt. “Trwaj chwilo, trwaj” będzie wyjątkowy!
Informacje dla publiczności
W piątek 17 czerwca o 17.00 i 19.00 w „Browarze B.” odbędą się koncerty konkursowe. W skład jury wchodzić będą: Teresa Drozda – dziennikarka muzyczna Polskiego Radia, współprowadząca audycję „Gitarą i piórem” w radiowej Trójce, autorka niekomercyjnego serwisu internetowego poświęconego piosence literackiej „Strefa Piosenki”; Andrzej Poniedzielski – poeta, autor tekstów piosenek i felietonów; Lech Śliwonik – teatrolog, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, redaktor naczelny Sceny, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie w latach 2002 – 2008; Krzysztof Herdzin – znakomity pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent. Autor jazzowych wersji utworów Chopina, orkiestrator nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Ojciec Wacław Oszajca – poeta, autor kilkunastu tomów poetyckich przekładanych na niemiecki, włoski i rosyjski, jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zasiadał w jury Nagrody Literackiej Nike.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie “Browaru B.” pn.-pt. 10.00-18.00.
W sobotę 18 czerwca o 21.00 na na dziedzińcu Centrum Kultury “Browar B.” odbędzie się koncert jubileuszowy pt. “Trwaj chwilo, trwaj”. Wystąpią laureaci 25. Finału oraz Elżbieta Adamiak, Mela Koteluk, Antonina Krzysztoń, Natalia Sikora, Elżbieta Wojnowska, Mirosław Czyżykiewicz, Marek Dyjak, Tadeusz Woźniak oraz Marzena Ugorna i Maksymilian Zdybicki.
Towarzyszyć im będą wybitni muzycy m.in. Andrzej Jagodziński i Janusz Strobel. Pojawi się także utytułowany włocławski chór Canto. Koncert reżyseruje Andrzej Głowacki, a poprowadzi Andrzej Poniedzielski.
UWAGA! WSZYSTKIE BILETY SPRZEDANE!
Elżbieta Adamiak ze względu na oryginalność, specyficzną wrażliwość i wyjątkową umiejętność muzycznego przekazu tekstu zajmuje wyjątkowe miejsce wśród wykonawców poezji śpiewanej. Śpiewa prosto, prawdziwie, wspaniale warsztatowo, miejscami wstrząsająco – piszą krytycy. Wokalistka współpracowała z czołowymi postaciami nurtu i ballady poetyckiej m.in. z Naszą Basią Kochaną i Wolną Grupą Bukowina, Jackiem Kaczmarskim i Andrzejem Poniedzielskim. Klasykami w poezji śpiewanej stały się jej niezwykle współbrzmiące ze słowem poetyckim kompozycje do własnych słów, jak również do tekstów m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Osipa Mandelsztama, Jerzego Harasimowicza, Waldemara Chylińskiego i Andrzeja Poniedzielskiego. W ubiegłym roku obchodziła 40-lecie pracy scenicznej.
Elżbieta Wojnowska to romantyczna perfekcjonistka. Porównywano ją do Edith Piaf czy Ewy Demarczyk, ale wielbiciele talentu Wojnowskiej podkreślają, że wymyka się on wszelkim schematycznym ocenom czy kategoriom. Jej interpretacje wyróżnia szczególne ciepło i liryzm. Przez 40 lat swojej pracy artystycznej współpracowała m.in. z Agnieszką Osiecką, Włodzimierzem Nahornym, Januszem Stroblem, Henrykiem Alberem, Januszem Tylmanem. Ma za sobą występy w Polsce i za granicą, wiele nagród i wyróżnień. Posiada charakterystyczny, silny głos, na scenie zawsze jest autentyczna i niezwykle emocjonalna. W swoim repertuarze ma wiele własnych kompozycji do wierszy i tekstów Norwida, Wyspiańskiego, Tuwima, Bursy, Gałczyńskiego, Brechta, Szekspira i innych.
Mela Koteluk to, pomimo młodego wieku, doświadczona wokalistka o urzekająco ciepłej barwie głosu, a przy tym błyskotliwa autorka tekstów o dojrzałym, głębokim wejrzeniu w ludzkie emocje. Bajkową narracją i przestrzennym brzmieniem instrumentów buduje wciągający klimat swoich piosenek. Świadomie romansuje w nich z estetyką dream popu, łobuzersko puszczając oko do eklektycznych konwencji. Ma na koncie występy m.in. w chórze w zespołu Scorpions. Jej debiut w 2013 roku odbił się głośnym echem w branży muzycznej. Mela, jako jedyna artystka w historii Fryderyków, otrzymała wyróżnienie w tym samym roku zarówno w kategorii Debiut, jak również Artysta. Delikatność, skromność oraz ogromny szacunek do pojedynczego dźwięku wyróżnia Melę na naszej scenie muzycznej. Nie siłuje się z własnym głosem, nie używa nadmiaru ozdobników, nie sięga po skomplikowane wokalizy, po prostu śpiewa. I przede wszystkim swoje piosenki. Jej naturalność i czystość śpiewania urzeka nie tylko młodą widownię, ale również starsze pokolenia, tęskniące za stylem dawnych szansonistek. Ma głos zapadający w pamięć, wyjątkową wrażliwość i talent do układania pięknych melodii.
Antonina Krzysztoń konsekwentnie kroczy swą artystyczną drogą. Przed laty należała do czołowych przedstawicieli środowiska studenckiego – jest laureatką festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Kojarzona była z nurtem tzw. zaangażowanym społecznie. Wydawała w podziemiu kasety z piosenkami Karela Kryla – czeskiego barda i dysydenta.
Uznawana za mistrzynię poezji śpiewanej. Piosenki, które wykonuje, to w całości jej dzieło – większość tekstów i muzykę pisze sama lub przynajmniej je współtworzy. Sama też akompaniuje sobie na gitarze. Jej klimatyczna muzyka, nawiązująca do folku, doskonale współgra ze wspaniałym głosem oraz nastrojowymi tekstami piosenek i ballad.
Jej najbardziej znanym utworem jest piosenka „Perłowa łódź”. Na swoim koncie m.in. pracę przy spektaklu teatralnym wspólnie z Michałem Lorencem i Grzegorzem Królikiewiczem. Współpracowała z Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, rodziną Pospieszalskich, Joszko Brodą.
Mirosław Czyżykiewicz to pieśniarz, gitarzysta, malarz, grafik, poeta i bard o bardzo rozpoznawalnym głosie. Jak sam wyliczył – gdyby posadzić go na scenie z gitarą, mógłby ponad osiem godzin mówić, recytować, grać i śpiewać piosenki ze spektakli, w których bierze udział lub które sam wymyślił… Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, gdzie jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. Jego teksty pozostają niedoścignionym wzorem dla wielu młodych twórców. Ten artysta słowami potrafi oddać to, na co wielu z nas często nie znajduje własnych słów. Nadaje kształt emocjom, które możemy odnaleźć w każdej codzienności. Jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej. Nagrywał płyty z własnymi utworami i wspaniałymi aranżacjami Tabęckiego, śpiewał poezję Brodskiego i treny Kochanowskiego, a także m.in. zmagał się z poezją i wizją świata Iwaszkiewicza. Ostatnio piosenki napisali dla niego Poniedzielski, Wołek i Zabłocki.
Marek Dyjak, czyli najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – jak powiedziała Elżbieta Zapendowska. A jego przyjaciele zwykli mawiać: Dyjak to Dyjak. Facet, który żył po bandzie, pił po bandzie, aż dotarł do końca drogi. Artysta nietypowy, który sam siebie nazywa barowym grajkiem.W swojej artystycznej karierze nie podąża za przemijającymi modami, unika określonych konwencji. Konsekwentnie podąża wyznaczoną przed laty ścieżką samotnika i indywidualisty. Wciąż pozostaje sobą – i na tym polega jego niezwykły fenomen, który przyciąga koneserów dobrej muzyki. Obdarzony charakterystycznym, zachrypniętym głosem śpiewa mocne utwory, w których – jak mówią jego fani – jest krew, żółć i łzy.
Tadeusz Woźniak zadebiutował jako Daniel Dan w lutym 1966 roku występem w I Radiowej Giełdzie Piosenki i nagraniem pierwszych piosenek dla radiowej Trójki. Nagrywał z zespołem Czterech, koncertował z Niebiesko Czarnymi i Czesławem Niemenem. Nagrodzony na międzynarodowych festiwalach piosenki. Pisał muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Twórca “Zegarmistrza światła” jest obecny na scenie od 50 lat. Admirator baletu, znany jako autor kilkuset piosenek, które wykonywali: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Bernard Ładysz, Krystyna Prońko czy Zbigniew Wodecki. Tworzył także muzykę do inscenizacji teatralnych, programów poetyckich i filmów. Po kilkunastu latach od wydania swojej ostatniej solowej płyty w ub. roku wrócił z wyjątkowym pod każdym względem najnowszym autorskim albumem. Teksty napisali m.in.: Ernest Bryll, Leszek Aleksander Moczulski, Jacek Kaczmarski.
Natalia Sikora była najbardziej charakterystyczną i świadomą artystycznie uczestniczką wszystkich talent show w Polsce. Zwyciężczyni “Voice of Poland” ma niezwykłą charyzmę i unikalny głos. Choć wygrała wybitnie rozrywkową produkcję, trzyma się z dala od telewizji i show-biznesu. Kontrowersje budzi nie tylko jej stosunek do popularności, ale też wizerunek, tak odległy od tego, który lansują na salonach gwiazdy sceny muzycznej. Sikora, jakby na przekór wszystkim, stawia na mało kobiece, wręcz nasuwające negatywne skojarzenia, kreacje. Natalia jest jak kameleon i gdy trzeba, potrafi się odnaleźć w każdej roli. Po VoP rozsypał się worek z prestiżowymi nagrodami. Młoda wokalistka zdobyła Grand Prix w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 26. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz została laureatką konkursu Super Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2013 roku. Zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez widzów, nagrodę Programu I Polskiego Radia oraz nagrodę biura podróży Itaka. Od tego czasu wydała dwie płyty „Zanim” i „BWB Expierience”. W spektaklu wrocławskiego Teatru Capitol, Natalia Sikora nie tylko śpiewa klasyczne przeboje Janis Joplin, ale również gra tragicznie zmarłą wokalistkę. Ma swój zespół Mięśnie z którym koncertuje. Nagrała płytę z wierszami Norwida i dwie płyty solowe. Jest laureatką FTPŚ sprzed 12 lat.
Andrzej Poniedzielski jest poetą, autorem tekstów piosenek i felietonów, artystą, który z językiem potrafi zrobić wszystko. Cechują go precyzja, inteligencja, wrażliwość, skromność i niezmącony spokój. Od kilkunastu lat jest jurorem i konferansjerem Finału Turnieju Poezji Śpiewanej. W 1984 roku opublikował tom wierszy „Chyba już można…”, który zawierał kilkadziesiąt tekstów, wierszy i piosenek z lat 1977-1982. Wśród nich były m.in. „Bawitko”, „Kardiogram”, „Koń, szabelka i butelka”, „Nos Kościuszki” oraz „Piosenka o chyba jeszcze miłości”. Pisał również dla Elżbiety Adamiak, Edyty Geppert i Anny Marii Jopek oraz do muzyki m.in. Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla i Seweryna Krajewskiego. Oprócz tego Poniedzielski jest również twórcą scenariuszy, reżyserem, konferansjerem i niedoścignionym humorystą. W latach 90. założył własną scenę – Piwnicę Artystyczną „Przechowalnia”. Był to wówczas jedyny, oprócz oczywiście krakowskiej Piwnicy pod Baranami, kabaret literacki w Polsce. Współpracował z kilkoma teatrami. Jest m.in. autorem piosenek do muzyki Tadeusza Woźniaka w spektaklach: „Kubuś Fatalista i jego pan” czy „Czterech muszkieterów w świecie komputerów”, który prezentowany był w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W marcu 2007 roku przyjął propozycję Gustawa Holoubka i objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.
Andrzej Jagodziński to artysta wszechstronny. Waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog, założyciel znanej na całym świecie formacji Andrzej Jagodziński Trio.
Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‘Złota Tarka’ w1979 roku. Zdobywca dwóch Fryderyków – najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku muzycznym: w 1994 za płytę „Chopin” w kategorii „Jazzowa płyta roku” oraz w 2004 roku w kategorii „Jazzowy muzyk roku” .
Grał i gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu. Międzynarodową sławę przyniosły mu aranżacje utworów Fryderyka Chopina – to jego autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny, a albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll” są do dziś najlepiej sprzedającymi się płytami jazzowymi. Jako akordeonista udziela się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w Japonii. Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Ewą Bem (już 30 latwspółpracy!), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem. Andrzej Jagodziński jest również niezwykle cenionym pedagogiem – od ponad 20 lat zajmuje się także działalnością edukacyjną: prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie. Dyskografia Andrzeja Jagodzińskiego obejmuje ponad 40 płyt i niezliczona liczbę nagród.
Janusz Strobel to jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Karierę rozpoczął w zespołach jazzowych środowiska gdańskiego. W 1970r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny „Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel”, który wkrótce został laureatem Jazz nad Odrą we Wrocławiu, rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Współpracując z polskimi muzykami, tworząc różne formacje jazzowe, zrealizował wiele projektów. Wspólnie z Janem Wołkiem stworzył spektakl poetycko – muzyczny „Dwoje na jednośladzie”. Skomponował muzykę do wierszy polskich i rosyjskich poetów prezentowanych przez Annę Romanowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie „Strofy dla Ciebie”. Kolejny album z muzyką Janusza Strobla to „Wielka Pani” – młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły mówione przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. Na zamówienie Polskiego Radia powstała autorska płyta „Wierny sobie”. Jako aranżer stworzył płyty takim artystom, jak: Jacek Kaczmarski, Hanna Banaszak, Elżbieta Adamiak, Aneta Łastik, Anna Serafińska, Łucja Prus i in. W 2013r. ukazał się dwupłytowy album Anny Stankiewicz „Strobel – Kofta – Wołek”, przedstawiający twórczość kompozytorską piosenek Janusza Strobla.
Poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru oraz niezliczoną ilością piosenek, działalność kompozytorska artysty obejmuje również tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry. Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów, kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej, dają w pełni obraz jego twórczości.
W roku 2005 został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2013r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Informacje dla wykonawców
Lista wszystkich uczestników XXV Finału Turnieju Poezji Śpiewanej:
1. MONIKA ADAMIEC – Rzeszów
2. DARIA BIELECKA – Siedlce
3. SZYMON BRUCKI – Toruń
4. SZCZEPAN CZAPLEWSKI – Kołobrzeg
5. PAWEŁ DATKIEWICZ – Trzcianka
6. ALICJA DAWIDOWICZ – Zielona Góra
7. KAJA FRANKIEWICZ – Zielona Góra
8. KRZYSZTOF GALAS – Poznań
9. ALEKSANDRA KALFAS – Węgorzewo
10. RAFAŁ KOWALEWSKI – Koszalin
11. BEATA KULKOWSKA – Kurzętnik
12. GABRIELA KUNDZIEWICZ – Wasilków
13. KAROLINA KURZEJA – Racibórz
14. DOMINIK MIRONIUK – Piotrków Trybunalski
15. IZA NIEDZIÓŁKA – Biała Podlaska
16. KLAUDIA OWCZAREK – Sieradz
17. ALEKSANDRA OŻÓG – Dębica
18. SARA PACZYŃSKA – Wadowice
19. EWA PAWLICZEK – Żory
20. ALEKSANDRA PAWLIK – Wrocław
21. PAULINA STATUCKA – Poznań
22. PAULINA STOLARCZUK – Ustka
23. JOANNA ZYCH – Głuchołazy
Szanowni Państwo
Już po raz dwudziesty piąty będziemy gospodarzami Finału. Serdecznie zapraszamy do Włocławka i proponujemy następujący program:
15.06. – środa
przyjazdy do godz.19.00* – Hotel „Kujawy”, ul. Kościuszki 20, tel. 54 327 75 00
(dojście z dworca PKP, PKS około 5 minut).
Kolacja w godz. 19.00 – 20.00, Restauracja EL PASO,
ul. 3 Maja 37(dojście z hotelu około 7 minut).
16.06. – czwartek
godz. 9.30 -19.30 – zajęcia warsztatowe**, próby koncertów konkursowych
17.06. – piątek
godz.9.00 – próby koncertów konkursowych,
godz.17.00 – I koncert konkursowy ***,
godz.19.00 – II koncert konkursowy
18.06. – sobota
godz.14.00 – próba Koncertu Galowego,
godz. 21.00 – Koncert Galowy
Informujemy, że uczestników zakwalifikowanych do Finału obowiązuje akredytacja w wysokości 150 zł od osoby. Kwotę tę należy wpłacić do 7 czerwca 2016 r. na nasze konto: BANK BOŚ O/WŁOCŁAWEK, nr konta 79 1540 1027 2102 9142 6468 0001. Akredytacja obejmuje: noclegi w hotelu „Kujawy” /od 15.06. do 19.06./, wyżywienie – od kolacji 15.06. do kolacji 18.06. i karty wstępu na wszystkie koncerty.
Karty akredytacyjne i oświadczenia, dostępne poniżej, prosimy pilnie, do 2.06., przesłać do nas mailem – okr@ckbb.pl lub pocztą Jan Jabłoński, CK “Browar B.”, ul. Łęgska 28, 87 800 Włocławek.
Prosimy o zabranie potwierdzenia wpłat.
Prosimy uczestników (solistów) Finału o przesłanie do nas – e-mail: okr@ckbb.pl – zdjęć (legitymacyjne lub portret). Fotografie chcemy wykorzystać w biuletynie. Sprawa pilna!
Organizatorzy nie przyjmują odpowiedzialności za niepełnoletnich uczestników. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w imprezie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości potrzebnego do zameldowania w hotelu.
Dodatkowych informacji udzieli rzetelnie Jan Jabłoński – tel. 54 232 40 31, 605 858 414
Uwaga:
Udział instruktorów i opiekunów odbywa się także na zasadach akredytacji:
Akredytacja 285 zł obejmuje: noclegi /od 15.06. do 19.06./ w hotelu „Kujawy” /razem z uczestnikami Finału/, wyżywienie – od kolacji 15.06. do kolacji 18.06. i karty wstępu na wszystkie koncerty/.
Istnieje możliwość telefonicznego zarezerwowania miejsc w hotelach:
o Hotel „Aleksander”, tel. 54 412 66 66
o Hotel „Młyn”, tel. 54 233 01 00
o Hotel „Ratuszowy”, tel. 54 232 62 76
o Hotel „Victoria”, tel. 54 412 44 00
W przypadku rezerwacji miejsc w innych hotelach możemy dokonać rezerwacji biletów na koncerty i częściowego wyżywienia. Prosimy o informację telefoniczną 54 232 40 31 lub elektroniczną – okr@ckbb.pl
* Biuro Organizacyjne Finału pracować będzie:
15czerwca w godz. 16.00 – 19.00 – Hotel „Kujawy”, ul. Kościuszki 20
16 czerwca w godz. 10.00 – 19.00 – Centrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28 ;
** zajęcia prowadzić będą: Elżbieta Zapendowska, Katarzyna Winiarska, Jan Zdziarski i Andrzej Głowacki. Zajęcia warsztatowe i koncerty konkursowe odbywać się będą w Centrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28, wejście od ul. Bechiego 4.
*** transmisję wideo „na żywo” z koncertów konkursowych będą mogli Państwo obejrzeć na Włocławskim Portalu Internetowym www.q4.pl. Transmisja będzie przeprowadzona w postaci streamingu wideo
Pliki do pobrania
Dobroczyńcy