„Za siódmym jeziorem. Kaszuby” – wystawa fotografii Wojsława Brydaka

slajder 1920 x575 ckbb Brydak

WOJSŁAW BRYDAK to fotograf, autor, tłumacz. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 60 i 70 ubiegłego wieku; w tym czasie czarno-białe zdjęcia Brydaka zawędrowały na wystawy zbiorowe w najróżniejsze strony, od gdańskiego „Żaka” po Brazylię czy Australię, a nawet na Wystawę Olimpijską w Grenoble. Po latach przerwy sięga po nowoczesną barwną fotografię cyfrową.

Indywidualne wystawy krajobrazu wielokrotnie trafiają do galerii Trójmiasta, Pomorza, Bawarii. Napisał powieść Poste restante, liczne szkice; tłumacz około 20 powieści i zbiorów opowiadań, między innymi autorstwa Johna Updike’a, Salmana Rushdiego, Kena Keseya, Malcolma Lowry’ego, Francisa Scotta Fitzgeralda.
Za siódmym jeziorem. Kaszuby” To wystawa fotografii barwnej; wybór z autorskiej kolekcji przedstawiającej krajobrazy bliższej i dalszej okolicy Kartuz, miasta chętnie nazywanego „sercem Kaszub”.
Kiedyś były to zachodnie kresy Polski, wcześniej kresy wschodnie Prus, jeszcze wcześniej domena na wpół już zapomnianych książąt pomorskich, a i to nie wszystko. Migotliwość historii i odrębność ludzkiej wspólnoty przydały tym stronom rys niedopowiedzenia i baśni, wciąż wyczuwalny, mimo że w dawniejszych ostojach, głuszach, matecznikach, samotnych „wybudowaniach” coraz częściej dostrzega się już tylko pożądaną parcelę pod pensjonat. Lepiej więc wypędzić z komyszy wszelkie pólnice, popławniki, purtki i srale, niech się nie pchają do ogrodu. Gryf też nie. Nad pięknym, filigranowym krajobrazem kaszubskim zawisa czasem łza. Lecz sam krajobraz nie bardzo się przejmuje kaprysami historii, zmiennym językiem, przesuwanymi granicami. Jak zieleń, jak chmury patrzy z wyższością na pasje ludzi i wciąż pozwala wierzyć, że dalej, na drugim brzegu jeziora, uchowało się jeszcze coś nienazwanego.

Wernisaż godz.17.00. Wstęp wolny.
Wystawa przedłużona do 27 stycznia 2022 roku
Wstęp wolny.

Katalogi: 3 zł/szt., kasa CK „Browar B.”
Godziny zwiedzania: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30)
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galeria Fotografii „Migawka”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego)


Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.