Zieloną Driną przez Bałkany

slider 1920

Rzeka Drina stanowi granicę dwóch od lat zwaśnionych krajów: Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Opowieść „Zieloną Driną przez Bałkany” zaczyna się w Višegradzie, gdzie znajduje się, jeden z najstarszych w regionie, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO kamienny most.

To właśnie tam rozpoczął się dziewiętnasty, organizowany przez Serbów, spływ kajakarski. Udział w nim wzięli również włocławscy wodniacy. Most w Višegradzie, w czasach, gdy Bałkanami władało Imperium Osmańskie, był jednym z najważniejszych, jednak na kartach historii współczesnej zapisał się jako miejsce kaźni ok. 3 tys. bośniackich cywilów.
Historii takich jak ta znad Driny jest więcej i opowieść będzie nie tylko o rzece, lecz także o historycznym tyglu, jakim są Bałkany, mieszaniu się religii i kultur. Nie zabraknie też współczesności, zwłaszcza kulinarnej. Kajakowa podróż zakończyła się się w Sremskiej Mitrovicy, dawnym starożytnym Sirmium, i tam tez zakończy się niniejsza opowieść.
O kajakarskiej podróży po Bałkanach opowie Tomasz Krajewski. Spotkanie odbędzie się 26 marca 2019 o godz. 18.00 w sali kameralnej.

Bilety w cenie 2 zł do nabycia w kasie i na biletyna pl.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.