30 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”

baner kujawy 1080

23 i 24 maja odbędą się koncerty jubileuszowe, które będą podsumowaniem dotychczasowej pracy Zespołu. Zaprezentują się wszystkie grupy: „Skrzaty”, „Stokrotki”, „Malwy”, „Grupa Reprezentacyjna” oraz grupa tzw. „Oldboyów”.

Na scenie będzie można zobaczyć tańce z różnych regionów Polski m.in. z Krakowa, Spisza, Rzeszowa, Warmii oraz naszych rodzimych Kujaw przy akompaniamencie kapeli ludowej. Obchodom Jubileuszu towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych zdjęć, która przybliży historię powstawania Zespołu.

Patronat Honorowy nad Jubileuszem objęli Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski.

Godz. 16.00 Miejsce: Centrum Kultury “Browar B.”; ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego 4)
Bilety: 15 zł – kasa Centrum Kultury od 6.maja 2015r.

Przypomnijmy.

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” powstał w maju 1985 roku i działa nieprzerwanie do dziś.   Przez wszystkie lata swojej działalności zespół dał ok. 1000 koncertów w kraju i za granicą. Występował wielokrotnie we Francji, Anglii, Włoszech, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, na Białorusi, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Rosji, Turcji, Bułgarii i północnej Walii. „Kujawy” koncertowały również na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2000 roku reprezentowały region kujawsko- pomorski na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze. Z udziałem zespołu zrealizowano wiele filmów edukacyjnych dla telewizji Polonia, film „Śladami Oskara Kolberga – Kujawy”, „Ziemia rodzinna to Kujawy”, „Pianobus Tomka Stroynowskiego” z Mietkiem Szcześniakiem , „Fryderyk 2010″ oraz „Chopin Preludium” z Ianem Gillanem w roli głównej. Nagrano dwie płyty CD, dokumentując melodie i pieśni kujawskie oraz kolędy i pastorałki.  Kujawy były wielokrotnie przedmiotem prac magisterskich, doczekały się wielu publikacji dokumentujących jego dzieje i działalność.

W zespole Pieśni i Tańca „Kujawy” ćwiczy ponad sto osób w pięciu grupach tanecznych: Skrzatach, Stokrotkachi, Malwach, Reprezentacyjnej i Oldboyach. Tancerzom przygrywa kapela ludowa. W repertuarze zespołu oprócz tańców kujawskich są również tańce narodowe: polonez, mazur,  krakowiak oraz z innych regionów Polski: Łowicz, Kurpie, Spisz, Rzeszów, Kaszuby, Śląsk, tańce i przyśpiewki górali żywieckich. Wszystkie tańce prezentowane są w kostiumach wykonanych zgodnie z muzealnymi wzorcami. Bogata i ciekawa  historia Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” wypełniona jest przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi,  uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. To również kilkadziesiąt  artystycznych wypraw zagranicznych. To także mnóstwo nagród i wyróżnień. Za zasługi  dla miasta i regionu w 2005  roku zespół  został uhonorowany medalem Prezydenta Miasta Włocławek, w 2010 roku  Medalem Wojewody Kujawsko- Pomorskiego. Od 2003 roku  Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”  jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.                                                                 

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.