DOBRY KONCERT: Włodek Pawlik Trio

1080

Włodek Pawlik to pianista i kompozytor, laureat nagrody GRAMMY 2014 w kategorii „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F.Chopina w Warszawie, którą ukończył w roku 1984. W roku 1990 ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in:stypendium im. K.Komedy , Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Duknierce (Francja) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie ‘Jazzowy Muzyk Roku’ przyznawane przez legendarny, warszawski Jazz Club Akwarium. Występuje na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in: North Sea Jazz Festival (Haga 1998) oraz European Jazz Festival (Ateny 2006),Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, a także festiwalach poświęconych muzyce poważnej (m.in.: Misterium Stabat Mater na Festiwalu Wratislavia Cantans 2003), pozostawiając niezapomniane wrażenia u słuchaczy i uzyskując entuzjastyczne recenzje krytyki na wszystkich kontynentach.

Włodek Pawlik jest również twórcą muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych, a także dzieł symfonicznych, wokalnych i oprawy do baletu współczesnego. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów ‘Wrony’ i ‘Pora umierać’ Doroty Kędzierzawskiej, do filmu ‘Rewers’ w reżyserii Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji: ‘Nightwatching’ Petera Greenawaya i ‘Within the Whirlwind’ Marleen Gorris. Za muzykę stworzoną do słuchowiska Polskiego Radia ‘Novecento’ otrzymał nagrodę na IX Festiwalu ‘Dwa Teatry – Sopot 2009’.

Wśród wyjątkowych dokonań artystycznych znajdują się: ‘Misterium Stabat Mater’ nagrane i wydane dwukrotnie w roku 2000 i 2005, w tymże roku nagrodzone ‘Fryderykiem’ (muzyka poważna – chóralna), oraz jazzowy projekt ‘Anhelli’, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii – Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W roku 2008 artysta skomponował i nagrał w towarzystwie legendarnego trębacza Randy Breckera (wielokrotny zdobywca Grammy Award ) suitę jazzową ‘Tykocin’, która przez recenzentów muzycznych Rzeczypospolitej i Gazety Wyborczej uznana została ‘Jazzową Płytą Roku’. Nakładem wydawnictwa Summit Records ukazała się jej światowa reedycja pod tytułem ‘Nostalgic Journey – Tykocin Jazz Suite’. Pawlik został uhonorowany za muzykę z tej płyty m.in. tytułem “Jazzowego Kompozytora roku 2009” w ankiecie “Jazz Station” z Los Angeles. W tym samym roku ukazał się podwójny solowy album pianisty “Grand Piano”, na którym zostały zarejestrowane unikalne improwizacje artysty. W roku 2011 ukazała się płyta “Struny na ziemi” z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wykonaniu Lory Szafran i Marka Bałaty, z recytacjami Roberta Więckiewicza, uznana Jazzową Płytą Roku 2011 w rankingu “Rzeczpospolitej”.

W roku 2012 została wydana płyta „Randy Brecker plays Wlodek Pawlik’s NIGHT IN CALISIA”, uzyskując znakomite recenzje, a także pierwszą pozycję w rankingu “Rzeczpospolitej”. W sierpniu 2013 roku płyta ukazała się w USA nakładem wydawnictwa “Summit Records”. Ostatnie miesiące roku 2013 przyniosły nominację płyty “NIGHT IN CALISIA” do najważniejszej nagrody fonograficznej na świecie – nagrody GRAMMY. 26 stycznia 2014 roku, po pełnym emocji oczekiwaniu, Włodek Pawlik wraz z małżonką i wydawcami albumu odebrali statuetkę GRAMMY za najlepszy album dużego zespołu jazzowego – jest to pierwsza w historii nagroda GRAMMY dla polskiego jazzu.

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001,wykładał m.in. na Eastman School of Music, Western Michigan University, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Koncert Włodek Pawlik Trio (Włodek Pawlik – leader, piano, Paweł Pańta – bass, Cezary Konrad – drums) w ramach cyklu DOBRY KONCERT odbędzie się w Centrum Kultury „Browar B.” ul. Bechiego 4 w niedzielę 7 grudnia o 18.00.

Mecenasem koncertu jest Anwil S.A.

Bilety: 30zł (40 zł w dniu koncertu) do kupienia w „Browarze B.” ul. Łęgska 28 w pon. i wt. 8:00-18:00 oraz śr., czw. i pt. 8:00-15:30 oraz w Empiku ul. Pułaskiego 14 i na www.ebilet.pl

Pozostałe aktualności

slajder Oblicza 2020 ckkb 1920 x 575
Oblicza Młodej Sztuki VII
baner-cudnolandia
Cudnolandia

Komentowanie jest zamknięte.