Etnokonkurs – najpiękniejszy Kujawski Pająk

pajak kujawski

Centrum Kultury “Browar B.” zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w Etnokonkursie na najpiękniejszego Kujawskiego Pająka.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie (dzieci, młodzież i dorośli) oraz grupowo (np. rodziny, sekcje plastyczne, koła Gospodyń Wiejskich). Pająki ludowe były tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa “pająk” nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.
Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Na kolorowe pająki czekamy w Izbie Tradycji Kujaw CK “Browar B.” do 6 grudnia 2022 r.
Poniżej zamieszczamy Regulamin Konkursu i Kartę zgłoszenia.

Autorem pająka wykorzystanego na banerze jest Pani Marlena Krzysiak, Twórca ludowy w dziedzinie plastyki zdobniczej, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.


Pozostałe aktualności

slajder-1920-x575-skarbiec1-768x230-3
Otwarcie Skarbca Fajansu – Fajansowy Weekend!
Nerwica natrectw www
„Nerwica natręctw”
slajder 1920 x575 ckbb Fajansowe bistro
III Fajans Festiwal

Komentowanie jest zamknięte.