Karcianka na jawie, ale o marzeniach – gra „Sen”

taktyk sen www

Sen to gra rodzinna z elementami klasycznego memory. Zaczynamy od dobrania 4 kart i – bez podglądania – układamy je zakryte przed sobą. Następnie wybieramy 2 karty, podglądamy je i zapamiętujemy ich wartość punktową. Co rundę będziemy mogli dobrać kartę i ewentualnie zamienić z tym, co mamy. Najgorsze są kruki – mają aż 9 punktów. Im ich więcej, tym okropniejszy sen śnimy, a grafika karty jest mroczniejsza.

Cel gry to wyśnienie jak najmilszego snu, czyli zebranie jak najmniejszej liczby punktów.Sęk w tym, że gracze nie znają nawet swoich wszystkich kart, a co dopiero przeciwników. Nie dość, że musimy zapamiętywać swoje karty, to musimy też czujnie zwracać uwagę na to, jakie karty inni odrzucają ze swojego snu lub dobierają. W idealnej wersji: wszystko zapamiętywać. To jednak może nie wystarczyć, bo we Śnie występują też karty akcji, które pozwalają na różne psotne zagrania, choćby zamianę kart przeciwnikom. Runda kończy się w chwili, gdy jeden z graczy uzna, że ma najniższą sumę punktów w kartach i zawoła „Pobudka!”. Jeżeli się pomyli – punkty karne. Jeśli jednak bacznie obserwował innych – zyska punktową przewagę. I kolejna runda. Gra kończy się w zależności od naszych wcześniejszych ustaleń. Nasza Księgarnia proponuje w instrukcji granicę 100 punktów, ale można ustalić dowolny próg albo określoną liczbę rund. Jest też wersja z koszmarkiem jako bonusem! Jeżeli gracz zaryzykuje i zgromadzi 4 kruki, a potem ogłosi pobudkę, pozostali otrzymają minus 50 pkt.
Sen ma śliczne grafiki, więc gra się naprawdę przyjemnie. Jest nieco planowania, prób przechytrzenia innych i spora dawka humoru. Pamięć często płata figle, prawda?

Czas gry: 20 minut
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 5 lat

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.