Zmarł Aleksander Błachowski

kujawy2

Z wielkim smutkiem żegnamy Aleksandra Błachowskiego ( ur. 1930 – 2021), doktora etnologii, historyka sztuki, muzeologa, wieloletniego dyrektora Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Dr Aleksander Błachowski był jednym z założycieli Zespołu Pieśni i Tańca “Kujawy”, pierwszym dyrektorem artystycznym, autorem założeń programowych i organizacyjnych przy tworzeniu Zespołu. O potrzebie powstania Zespołu pisał : “ Przebogate artystyczne tradycje i folklor ( muzyka ludowa, taniec, zwyczaje i obrzędy) Kujaw stanowią tworzywo oryginalne, unikalne w skali kraju i nigdy dotąd nie spożytkowane w przedsięwzięciach artystycznych o randze odpowiadającej ambicjom i możliwościom województwa włocławskiego”.
Dziękujemy Panie Aleksandrze!

Pozostałe aktualności

piknik
Piknik pod Kujawskim Niebem
slajder-1920-x575-ckbb-Fajan-festiwal-2026
VI Fajans Festiwal Włocławek
Baner promocyjny VI Fajans Festiwalu we Włocławku, prezentujący stylizowanego, niebiesko-białego pawia w technice malarstwa fajansowego na jasnoniebieskim tle. Po lewej stronie widoczny jest kaligrafowany tytuł „Fajans sztuka”, a pod nim logo festiwalu. Po prawej stronie pętelka pędzli malarskich z niebieską farbą umieszczona w fajansowym naczyniu. W prawym górnym rogu logotypy organizatorów: Centrum Kultury „Browar B.”, Miasta Włocławek i Skarbca Fajansu.
Konkurs FAJANSsztuka 2026

Komentowanie jest zamknięte.