BROWAR B. – KULTURA DO PEŁNA !

Na początku 2014 r. trwała jeszcze przebudowa kompleksu budynków u zbiegu ulic Łęgska – Bechiego. To adres zespołu obiektów dawnego Browaru Bojańczyków, dzisiejszej głównej siedziby Centrum Kultury „Browar B.”. Budowa tego kompleksu polegała na odzyskaniu z dawnej zniszczonej substancji tego, co się da, jej odnowieniu, odbudowaniu i rozbudowaniu, według projektu przyjętego przez włocławski samorząd, autorstwa architekta Jakuba Kaczorowskiego i jego pracowni.

Proces przygotowywania obiektów pobrowarnych, pozyskiwania środków był bardzo skomplikowany, trwał kilka lat i zakończył się sukcesem władz Włocławka, bo pieniądze pochodzące ze środków unijnych zostały przyznane i można było działać.

Obiekt Browaru został przekazany nowemu, utworzonemu pół roku wcześniej, centrum kultury wiosną 2014 r., a oficjalnie otwarty 16 maja 2014 r. Wtedy marzyliśmy o pierwszym jubileuszu, jakimś w miarę okrągłym „leciu”, którym będzie można coś podsumować, coś zweryfikować, aby dalej działać i rozwijać skrzydła.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić opuszczony i nieczynny kwartał miasta u zbiegu ulic Łęgska – Bechiego, ale tak niedawno jeszcze było. Lewa część ulicy Bechiego, patrząc w stronę Bulwarów, oprócz oczywiście urzędów znajdujących się w sąsiedztwie Browaru, praktycznie nie istniała. Włocławianie nie bardzo nawet pamiętali, że w wieku XIX było to bardzo ważne miejsce dla naszego miasta. Istniało tu wówczas, zbudowane przez Kazimierza Bojańczyka i rozwijane przez jego potomków, jedyne we Włocławku, ale też jedno z największych w branży piwowarskiej przedsiębiorstwo na obszarze Królestwa Polskiego. Po likwidacji Browaru przez 70 lat prawie nic się tutaj nie działo, pomijając częściowe wykorzystanie na magazyny, składy, hurtownie.

Pamiętam pierwsze wywiady dotyczące planów programowych nowego centrum kultury. Ktoś mnie wtedy zapytał, czy nie sądzę, że obiekt o pow. ponad 7 500 m kw. ,plus trzy filie na osiedlach, to za dużo dla takiego miasta jak Włocławek, w obliczu obniżenia, w stosunku do poprzednich dziesięcioleci, potencjału przemysłowego i ograniczeń rozwojowych w innych dziedzinach. Powiedziałam wtedy, proszę dać nam szansę, abyśmy to piękne narzędzie, zrewitalizowane obiekty pobrowarne, zagospodarowali i ożywili. I robimy to od wielu lat! Pierwsze miesiące istnienia Browaru, to czas sprawdzania, pewnego niedowierzania, czy to się uda, czy przyjdą ludzie, czy będzie publiczność. Obserwowano nas i czekano, co się będzie działo. Rodzice uczestników zajęć, m.in. tanecznych, plastycznych, sami instruktorzy tych zajęć, nie bardzo chcieli przeprowadzki z ul. Toruńskiej, dawnego WCK-u, którego zasoby przejęliśmy jako instytucja. Obawiano się miejsca, bo zapomniana stara dzielnica, nikt tu nie przyjdzie, daleko, nie wiadomo czy bezpiecznie wieczorami, po zakończeniu zajęć. Jednak, już po kilku miesiącach funkcjonowania, kiedy okazało się, jak wygodnie, jak komfortowo i bardzo bezpiecznie pracuje się, działa w odbudowanym, imponującym obiekcie, wszystkie obawy umilkły, zamieniając się, w czasami artykułowane, głosy zadowolenia i wręcz radości, że można rozwijać swoje zdolności i pasje artystyczne w tak pięknych wnętrzach.

Zdołaliśmy także dość szybko, naszą ofertą programową, propozycjami koncertów, różnorodnością działań, przekonać publiczność, odbiorców kultury, do tego, aby przybywali na ulicę Bechiego do Centrum Kultury „Browar B.”. W ramach naszych działań funkcjonuje blisko 40 różnego rodzaju sekcji edukacyjno-artystycznych. Prowadzimy kilkanaście grup tanecznych, w tym legendarny, istniejący ponad 35 lat Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” z ponad 120. tancerzami, a także ponad 27-letni, utytułowany zespół „Classic” pod kierunkiem Iny Griszczuk. W naszych strukturach funkcjonują także 3 zespoły seniorskie. Współpracujemy z Włocławskim Klubem Szachowym 1938 r., który działa w naszej „Starej Remizie”. W klubie „Zazamcze” swoje próby odbywa 20 zespołów muzycznych. Bardzo intensywnie rozwija się w naszych strukturach plastyka. Mamy sekcje: malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, tkactwa, zajęcia plastyczne kreatywne dla maluchów. W 2017 roku zdobyliśmy środki i zbudowaliśmy w Browarze Pracownię Edukacji Muzycznej ze studiem nagrań. Na terenie Browaru Bojańczyków funkcjonuje bardzo dobra restauracja i modny w mieście klub muzyczny.

Przez blisko już 10 lat działalności zorganizowaliśmy prawie 500 koncertów w naszych obiektach, a także na klimatycznym dziedzińcu Browaru, około 700 różnego rodzaju wydarzeń i uroczystości niebędących koncertami, ale wymagających naszych scen, około 100 spektakli, zatem około 1300 imprez estradowych, 90 spotkań autorskich, ponad 300 wystaw, średnio 30 rocznie, około 160 wernisaży, 50 dużych imprez plenerowych, najczęściej zlecanych przez Urząd Miasta Włocławka.

Publiczność Włocławka to taka grupa ludzi, dla której warto i chce się działać, oczekuje i chce korzystać z oferty kulturalnej. W ciągu minionych 10 lat na koncerty organizowane przez Browar przybyło ponad 140 tyś. osób, inne niż koncerty wydarzenia, tj. konferencje, prelekcje, uroczystości odwiedziło prawie 120 tyś osób, na spektakle do Browaru przybyło około 30 tyś. widzów, publiczność spotkań autorskich to około 8 tyś. osób. Organizowane przez nas wystawy zwiedziło ponad 180 tyś. odbiorców sztuki, w wernisażach uczestniczyło ponad 10 tyś., a imprezy plenerowe, które organizowaliśmy w większości we współpracy z włocławskich samorządem, to prawie 120 tyś. uczestników.

Jesteśmy instytucją miejską, dotowaną ze środków Gminy Miasta Włocławek, ale około 40 procent naszych dochodów to działalność własna. Pozyskujemy także pieniądze ubiegając się o środki z różnych źródeł tj. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ministerstwa, fundacje i oczywiście sponsorzy. Dotychczas uzyskaliśmy około 1,5 mln. zł z dodatkowych źródeł.

Kiedyś Browar Bojańczyków kształtował przemysłowy wizerunek Włocławka, miał także duże znaczenie społeczne, a dzisiaj obiekt dawnego Browaru tętni kulturą. Dzięki istnieniu centrum we Włocławku koncertowali Leszek Możdżer, zdobywca Grammy Włodek Pawlik, Gordon Haskel – muzyk supergrupy King Crimson, Agnieszka Duczmal, Adam Palma, Ewa Bem czy Irena Santor. Wystawiane tu były dzieła Picassa, Toulouse`a Lutrec`a, Salvadora Dali, Zdzisława Beksińskiego czy Józefa Wilkonia. W Browarze gościli dwaj Prezydenci Polski. Browar jest organizatorem kilku ogólnopolskich festiwali, w tym największy to Finał Turnieju Poezji Śpiewanej. W tym roku organizujemy jego 32 edycję. Współpracujemy z ponad 400. podmiotami z branży kulturalnej i okołokulturalnej. Z naszego powodu przybywają do Włocławka tysiące ludzi spoza naszego miasta.

Piękne obiekty, którymi dysponujemy to bardzo ważne narzędzie działania, ale najważniejsze są pasja i talenty pracujących w Browarze ludzi. To im należą się niesłabnące, gromkie brawa!

Mamy olbrzymie plany i bardzo dużo do zrobienia. Wsłuchujemy się w potrzeby naszych odbiorców, ale też staramy się kształtować ich kulturalne wybory. Mam nadzieję, że w odczuwalny sposób „warzymy kulturę”, dokładając w ten sposób cegiełkę do promocji i rozwoju naszego pięknego, prawie 800-letniego Miasta.

Lidia Piechocka-Witczak

Dyrektor Centrum Kultury „Browar B.”


CENTRUM KULTURY „BROWAR B.”

87 – 800 Włocławek, ul. Łęgska 28,
tel. 54 427 02 30
fax. 54 427 02 49
Kasa 54 427 02 55 (pn.-pt. 9.00-17.00 i godzinę przed imprezą)
e-mail: sekretariat@ckbb.pl

NIP 888-311-85-59
NR KONTA BANKOWEGO CENTRUM KULTURY „BROWAR B.”
PKO BP S.A. 43 1020 5170 0000 1602 0182 9696

Klub „ZAZAMCZE”
ul. Toruńska 87,
87-800 Włocławek
tel: 54 232 25 66
e-mail: klubzazamcze@ckbb.pl

Klub „STARA REMIZA”
ul. Żabia 8,
87-800 Włocławek
tel: 54 232 10 22
e-mail:
stararemiza@ckbb.pl

Klub „ŁĘG”
ul. Płocka 246,
87-800 Włocławek
tel: 54 233 97 05
e-mail:
klubleg@ckbb.pl

Interaktywne Centrum Fajansu – SKARBIEC FAJANSU
ul. Żabia 2, 87-800 Włocławek

Sekretariat ICF – Skarbca Fajansu
tel. 506 295 990 / 54 427 02 60

Kasa/Informacja ICF – Skarbca Fajansu
tel. 54 427 02 64
e-mail: skarbiecfajansu@ckbb.pl



Idea powstania znaku graficznego