O tradycji we współczesności – Etnokonkurs na najpiękniejszy Kujawski Pająk

pajak 1920

Centrum Kultury “Browar B.” zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w Etnokonkursie na najpiękniejszego Pająka Kujawskiego. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych – dzieci, młodzieży i dorosłych oraz do grup np. rodzin, sekcji plastycznych, kół Gospodyń Wiejskich itp.Pająki ludowe są tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki ,nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty.Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą ,pająk kryształowy ,pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.
Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu ,szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Na kolorowe pająki czekamy w Izbie Tradycji Kujaw CK “Browar B.” do 4 grudnia 2020 r.
Poniżej zamieszczamy Regulamin Konkursu i Kartę zgłoszenia.


Pozostałe aktualności

PROJEKT 87-800 www
87-800 Projekt

Komentowanie jest zamknięte.