Obchody ROKU STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO Włocławek 2018

Zagajewski slider 1920-7

4 kwietnia 2018 r. minęło dziesięć lat od śmierci rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego, jednego z najbardziej znanych w kraju i na świecie twórców art brut. Placówki kultury działające we Włocławku, które podtrzymywanie pamięci o tym artyście traktują jako swego rodzaju misję, poczyniły starania, by 2018 r. ogłosić „Rokiem Zagajewskiego”.

W 2013 r. w piątą rocznicę śmierci rzeźbiarza Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w ramach „Roku Zagajewskiego 2013” przygotowało m.in. wystawy, sympozjum naukowe, pokazy filmów. Powodzenie tych przedsięwzięć miało wyjątkowe znaczenie ponadregionalne, mniejsze zainteresowanie wzbudziło w samym Włocławku. Taki stan rzeczy już w 2013 r. wyznaczyło potrzebe ogłoszenia „Roku Zagajewskiego Włocławek 2018” – 10 lat po śmierci artysty.
Organizatorzy obchodów ROKU STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO Włocławek 2018 – Centrum Kultury „Browar B” i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku proponują wspólnie znacznie bogatszą ofertę, by z promocją sztuki St. Zagajewskiego dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Przygotowane zostaną przez obie placówki m. in. konkurs rzeźbiarski dla dzieci i młodzieży, wystawy, pokazy filmów, sympozjum naukowe i inne imprezy, których celem jest przypomnienie twórczości Stanisława Zagajewskiego we Włocławku. w regionie i w całej Polsce, a jednocześnie poprzez jego dzieło, promocja Włocławka w Polsce.
St. Zagajewski mieszkał i tworzył we Włocławku przez 45 lat. Najdłużej był związany z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które przede wszystkim sprawowało pieczę nad jego wystawami w kraju i za granicą, a w 1989 r. udostępniło ekspozycję stałą prezentującą wyjątkową kolekcję rzeźb, która za życia artysty była też miejscem wielu spotkań z nim. Po śmierci Stanisława Zagajewskiego z inicjatywy Włocławskiego Centrum Kultury od 2009 r. organizowane są konkursy (od 3 lat ogólnopolskie) na rzeźbę ceramiczną dla dzieci i młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego. Każdego roku dzieci i młodzież poznają dorobek St. Zagajewskiego, poszerzają wiedzę o jego życiu, a przede wszystkim mają możliwość podobnie jak patron konkursu tworzyć w glinie.
Zdajemy sobie sprawę, że uznany na świecie rzeźbiarz, uhonorowany wieloma nagrodami St. Zagajewski za życia w oczach mieszkańców Włocławka uchodził za dziwaka, obdartego włóczęgę bez tożsamości, był wyśmiewany i wykorzystywany. Jednocześnie ze strony wielu instytucji spotykała go pomoc, a nawet zaszczyty. W 2008 r. rzeźbiarzowi nadano tytuł „Zasłużony dla miasta Włocławek”, nazwano ulicę jego imieniem. Spośród artystów 2. połowy XX wieku tworzących we Włocławku właśnie on zyskał największą sławę, a jego rzeźby o olbrzymiej sile wyrazu wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. Stanisław Zagajewski wiele razy mówił „Włocławek będzie przeze mnie znany, sławny”. Kiedy żył był bohaterem wielu publikacji, reportaży mówiących częściej o jego życiu niż twórczości. Teraz, gdy pozostały po nim rzeźby, którym nadał piętno własnego stylu, trzeba to wyjątkowe dzieło tak promować i przypominać, by zostało na trwałe wpisane do kanonu sztuki polskiej i pozostało w nim na zawsze, by za kilka lat nie mówiono: „Zagajewski – artysta zapomniany”.
W tym szczególnym roku obchodów 10. rocznicy śmierci Stanisława Zagajewskiego intencją MZKiD i CK „Browar B” będzie nie tylko przypomnienie samego rzeźbiarza w ekspozycji poświęconej jego biografii (wystawa „Ja jestem artysta wielki. Rzecz o Stanisławie Zagajewskim”(MZKiD) , ale też pierwszy raz pokazanie we Włocławku jego rzeźb w zestawieniu z wielokrotnie porównywanym z nim Nikiforem (CK Browar B). Ponadto w wystawie „Stanisław Zagajewski IN MEMORIAM” mamy nadzieję poznać jak dzieło St. Zagajewskiego może inspirować współczesnych artystów. Wśród planowanych imprez można jeszcze szczególnie wskazać 2. Sympozjum Naukowe „Art brut w Polsce 2018”, w którym włocławski twórca będzie przedstawiony w kontekście dorobku innych przedstawicielami polskiego art brut. X jubileuszowy konkurs rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego będzie miał także szczególną oprawę zarówno w trakcie sesji, na której będą wykonywane prace, jak i w formie wystawy pokonkursowej połączonej z retrospekcją poprzednich imprez.
W ROKU STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO Włocławek 2018 zależy nam bardzo na zorganizowaniu różnego typu imprez, wystaw i spotkań dla odbiorców zróżnicowanych pokoleniowo i w zakresie przygotowaniu do odbioru sztuki współczesnej. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi placówkami kultury i ze szkołami.

ROK STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO Włocławek 2018

Organizatorzy:
Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku, ul. Łęgska 28
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,ul. Słowackiego 1a, ul. Zamcza 10/12

Luty
26 stycznia – 25 lutego
„NIKIFOR kontra ZAGAJEWSKI” – wystawa prac znanych polskich i zagranicznych prymitywistów (w tym Nikifora Krynickiego) wypożyczonych z kolekcji Mazurskiej Fundacji Sztuki w Giżycku połączona z wystawą rzeźb Stanisława Zagajewskiego z prywatnych kolekcji włocławian oraz zbiorów MZKiD. Wernisaż, godz. 17.00.
Miejsce: Galeria Sztuki „Antresola” CK „Browar B.”

9 lutego
X Edycja Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. St. Zagajewskiego – wykonywanie figurek z masy ceramicznej w CK „Browar B.”. Godz. 9.00 -14.00.
Miejsce: Sala Tańca Centrum Kultury „Browar B.”

10 lutego
Wernisaż wystawy „Stanisław Zagajewski – IN MEMORIAM”. Prezentacja prac współczesnych artystów zainspirowanych życiem i twórczością patrona roku.
Miejsce: Galeria Sztuki „Beczkownia” CK „Browar B.”. Godz.17.00
Czas trwania wystawy: 2 lutego – 15 kwietnia

Kwiecień

4 kwietnia
O godz. 11.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na grobie Stanisława Zagajewskiego na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

4 kwietnia
Wernisaż wystawy „X Konkursów Rzeźbiarskich dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego 2009-2018” połączony z wręczeniem nagród laureatom X edycji konkursu. Godz. 12.00.
Miejsce: Zbiory Sztuki MZKiD, ul. Zamcza 10/12
Czas trwania wystawy: 4 kwietnia – 4 maja

27 kwietnia – 15 czerwca
Wystawa „Stanisław Zagajewski – życie i twórczość w fotografii”
czas trwania wystawy: 27.04-15.06
Miejsce: Galeria Sztuki „Beczkownia”, CK „Browar B.”

Maj
13 lub 20 maja (w zależności od pogody)
Plener malarski dla dzieci i młodzieży „Ulica Zamcza – spotkanie z Zagajewskim”. Godz. 10.00-14.00
Miejsce: ul. Zamcza i gmach „Zbiorów Sztuki”

18 maja
Wernisaż wystawy „Ja jestem artysta wielki… Rzecz o Stanisławie Zagajewskim”. Wystawa fotografii, pamiątek, dokumentów ilustrujących życie St. Zagajewskiego. Godz. 12.00
Czas trwania wystawy: 18 maja – 11 listopada
Miejsce: Zbiory Sztuki MZKiD

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.