Palma Festiwal: Krzesimir Dębski, Maciej Balcar, Adam Palma
To nowe wydarzenie muzyczne, które wyróżniać ma zestawienie osobowości muzycznych i repertuarowych. Wybitny kompozytor, wokalista legendarnego zespołu i wirtuoz gitary zagrają koncert z orkiestrą i poprowadzą warsztaty!
Dyrektorem artystycznym jest Adam Palma wirtuoz gitary pochodzący z Włocławka, który w tym roku zaprosił do udziału w koncercie genialnego kompozytora i aranżera Krzesimira Dębskiego oraz doskonałego wokalistę Macieja Balcara. Utwory Chopina w aranżacji Dębskiego na gitarę akustyczną Palmy z orkiestrą smyczkową czy orkiestrowe wersje piosenek Balcara to pierwsze wspólne przedsięwzięcie tych artystów!
Ponadto w sobotę 21 września wszyscy trzej poprowadzą warsztaty muzyczne dla gitarzystów (Adam Palma), wokalistów (Maciej Balcar) i z kompozycji, aranżacji (Krzesimir Dębski). Każdy uczestnik będzie mógł spotkać się z trójką bohaterów Palma Festiwal.
Finałem będzie niedzielny wyjątkowy koncert 22 września, który może być zaskakujący dla publiczności, ale i dla twórców.
Adam Palma to jeden z najwybitniejszych gitarzystów polskich. Choć od wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie jest wykładowcą w klasie gitary na Uniwersytecie Salford w Manchesterze, został uhonorowany tytułem “Najlepszego Polskiego Gitarzysty Akustycznego” podczas gali GUITAR AWARDS w Warszawie w 2014 roku. Ma za sobą kilka albumów, występy z największymi gwiazdami rodzimej sceny muzycznej i współpracę z takimi znakomitościami gitary jak Al Di Meola czy Tommy Emmanuel. Gra głównie na gitarze akustycznej poruszając się swobodnie między wszystkimi stylami muzycznymi.
Krzesimir Dębski to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Urodził się w Wałbrzychu w rodzinie przesiedlonej z Wołynia. Studiował w Poznaniu. Twórca muzyki poważnej i współczesnej (120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, opery, 4 oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych), a także teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej (ponad 100 filmów fabularnych m.in.: Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska) oraz seriali telewizyjnych (ponad 3000 odcinków). Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował również nową muzykę do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917. Lider i solista koncertującego od 1980 roku w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie,
jazzowego zespołu String Connection (blisko 1000 koncertów w tym radiowych i telewizyjnych). Wykładowca na letnich kursach muzycznych, m.in w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (California). Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Łodzi.
Wielokrotny laureat nagród m.in. I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach radiowych, płytowych i kompozytorskich. Zdobywca Fryderyka w kategorii „Kompozytor Roku”, nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem” oraz nagrody za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja). Uczestnik światowych festiwali takich jak Jazz Jamboree 80’ oraz New Jazz Meeting w Baden-Baden, a także festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Kongsberg, Budapeszcie, Leverkusen, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Le Mans, Los Angeles. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark
O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy, a także UB40 i Chris DeBargh. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Ork. NOSPR, Ork. Sinfonia Varsovia, Ork. Filharmonii Narodowej a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Orquesta Nacional Santiago de Chile, Ork Filharmonii Lwowskiej i Kijowskiej i in. Ostatnio koncertował w Gruzji, Litwie, Hiszpanii, Korei, USA.
Maciej Balcar w legendarnym zespole Dżem śpiewa od 2001 roku. Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aktor, architekt z wykształcenia. Oprócz śpiewania w Dżemie nagrywa regularnie albumy solowe. Odnosi również sukcesy aktorskie; przez 19 lat na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie z powodzeniem występował w tytułowej roli słynnej rock-opery „Jesus Christ Superstar”. Zagrał też przyjaciela Ryśka w filmie Jana Kidawy-Błońskiego „Skazany na bluesa”, oraz użyczył swojego głosu głównemu bohaterowi filmu DreamWorks „Mustang z Dzikiej Doliny”.
KONCERT KRZESIMIRA DĘBSKIEGO, MACIEJA BALCARA I ADAMA PALMY Z ORKIESTRĄ 22 WRZEŚNIA O 17.00. BILETY PO 90 ZŁ DO 31.08.2019 I 100 ZŁ OD 1.09.2019 W BROWARZE B. I TUTAJ!