“Przyrodnicze Fascynacje” w Galerii Fotografii “Migawka”

1080

Zapraszamy do Centrum Kultury “Browar B.” w niedzielę 12 lipca o 16.00 na wystawę “Przyrodnicze fascynacje”. Zobaczymy zdjęcia autorstwa członków okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa będzie czynna do końca wakacji.

“Piękno na przestrzeni wieków było zaliczane do kategorii pojęć z zakresu estetyki lub filozofii. W starożytnej Grecji jego znaczenie było o wiele szersze niż w okresie późniejszym i utożsamiano je przede wszystkim z ideą dobra, duchowości i moralności. W okresie renesansu natomiast patrzono na piękno w kontekście dzieł jego artystów. Kilka wieków później niemiecki filozof – Immanuel Kant skonstatował, że piękne jest to, co podoba się powszechnie i bezpośrednio. W prezentowanych przez nas fotografiach bliżej nam jest do tej ostatniej definicji.

Poszukując piękna w przyrodzie staraliśmy się pokazać jej niezwykły czar, idealne proporcje i wyjątkową harmonię kolorów. Jej obiektywnej doskonałości doświadczaliśmy na każdym niemal kroku, a także, a może przede wszystkim -próbując pokazać ją z bardzo bliska. Zaskakiwała nas wtedy niezwykłą subtelnością kształtów, linii, formy i faktury – stanowiąc niewyczerpalne wręcz źródło inspiracji.

Czy jednak doświadczając tego – przyrodniczego misterium, potrafiliśmy w sposób atrakcyjny pokazać na fotografiach jego niezaprzeczalne walory – oceńcie Państwo sami”.

Marian Szubrych

Związek Polskich Fotografów Przyrody założony został w 1995 roku, a jego inicjatorem był fotograf Leszek Krzysztof Sawicki. Celem ZPFP jest  promowanie i podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej, popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody, współuczestnictwo w ochronie przyrody i zasobów naturalnych Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona dorobku polskiej fotografii przyrodniczej, a także współudział w tworzeniu kultury narodowej.

Okręg Toruński Związku Polskich Fotografów Przyrody będzie za rok obchodził jubileusz 20-lecia powstania. Od 1996 roku pod egidą Związku skupiła się grupa zapaleńców. Wspólna pasja motywowała ich do działania i wzmacniała więzi. Dyskusje, warsztaty fotograficzne i dzielenie się doświadczeniem, przyczyniły się do rozwoju ich umiejętności. Do roku 2009 Toruński Okręg ZPFP był współorganizatorem trzech edycji Toruńskich Spotkań z Filmem i Fotografią Podwodną. Ponadto, w tym czasie, organizował cykl spotkań, cieszących się dużym zainteresowaniem w Toruńskim Dworze Artusa pt.: “Obiektywnie o przyrodzie”. Fotograficy toruńscy licznie publikowali w wydawnictwach książkowych i multimedialnych, w tym w albumach, czasopismach oraz podręcznikach szkolnych. Brali udział w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Członkowie Toruńskiego Okręgu ZPFP stanowią kreatywną grupę ludzi, którzy patrząc pod innym kątem na otaczającą ich naturę, potrafią uwiecznić jej piękno. Niszczenie owej natury przez ludzkość zatraca możliwość jej obserwowania, dlatego tak ważne dla nich jest podtrzymanie jej istnienia. 19 lat istnienia Toruńskiego Okręgu ZPFP to dopiero początek, albowiem pasja członków daje siłę na wiele lat przyszłej działalności.

Zdjęcie żubrów autorstwa Janusza Kępy.


Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.