Taktyk – Top 10 gier 2020

taktyk TOP10 www

Publikujemy subiektywny ranking klubu gier planszowych. Przeanalizowaliśmy w co graliśmy najczęściej i najchętniej w minionym roku.


Przeliczyliśmy, które gry były najbardziej popularne w klubie i w naszych domach. Uwzględniliśmy również typy naszych klubowiczów. Ostatecznie ułożyliśmy listę gier wartych niejednego bitcoina.

Oto nasz ranking.
1. Agrykola.
Budowanie gospodarstwa jest tu niezwykle trudnym zajęciem. Mało czasu, mnóstwo wyborów. Zasiewanie zboża, hodowla warzyw, budowanie obór i pastwisk, gromadzenie owiec i krów – w tej grze wszystko jest pasjonujące. A najgorsze, że ciągle trzeba żywić wiecznie głodną rodzinę…

2. Wsiąść do pociągu – różne mapy.
Tworzenie własnych kolejowych tras jest największym atutem tej gry. Dzieci i dorośli mogą wędrować po regionach, państwach, a nawet kontynentach. Rano można zagrać w Afrykę, popołudniu w Europę, a wieczorem pościgać się w Japonii. Podium u nas za uniwersalność i… bezcenne lekcje geografii.

3. Dominion.
Zbieramy karty. Talia symbolizuje dominium gracza. Zawiera jego zasoby, punkty zwycięstwa i możliwe akcje. Na początku jest to smutna, mała kolekcja posiadłości i miedziaków, ale gracze mają nadzieję, że przed końcem gry ich talia będzie pełna złota, prowincji oraz sług i budynków. Księciem zostaje najlepiej liczący.

4. Wizard.
Karcianka, w której należy przewidzieć, ile kart weźmiemy ze stołu na podstawie kart z własnej ręki. Co rundę o jedną więcej – zaczynamy od jednej, a kończymy nawet z 20. Szybkie, mądre, mistrzowskie.

5. Na skrzydłach.
Przepięknie wykonana gra o ptakach. Jest nawet wieża na kostki w kształcie karmnika! Każdy z graczy rozwija własny rezerwat. Kluczowe jest umiejętne planowanie i optymalizacja działań. Wymagający tytuł, oj, wymagający.

6. 7 cudów świata: Pojedynek.
Jedna z najlepszych gier dla 2 osób. Rozwijamy własną cywilizację i budujemy cuda świata. Możemy inwestować w handel, militaria lub zdobyć monopol naukowy. Mnóstwo kombinacji i satysfakcji z rozgrywki.

7. Root.
Wojna o wpływy w Wielkim Lesie. Gracze przejmują kontrolę nad jedną z czterech frakcji i starają się przejąć całkowitą władzę. Różne drogi do zwycięstwa, różni bohaterowie. Można wygrać stadem orłów, można zwyciężyć jednym jedynym… włóczykijem.

8. Karczma Pod Pękatym Kuflem.
Otwieramy lokal i bierzemy się do pracy. Rewelacyjna symulacja zarządzania lokalem. Zwiększyć obsługę czy zainwestować w nowe beczki? Zwiększyć liczbę stolików czy postawić na komfort klientów? Lekcja biznesu.

9. Koncept Kids. Zwierzaki.
To wartościowa gra dla dzieci o skalowanym poziomie trudności oraz ślicznych ilustracjach. Jeden z graczy musi odgadnąć nazwę zwierzęcia, a pozostali przy pomocy specjalnych ramek próbują go naprowadzić na prawidłową odpowiedź. Tuż przed pandemią była to najpopularniejsza gra dla dzieci klas 1-3 w naszym klubie. Cenimy ją za pomysłowość i kreowanie grupowych relacji.

10. Totem.
Doskonała zabawa dla graczy w każdym wieku. Staramy się umieścić własne elementy na szczycie totemu, ale nikt nie wie, co jest czyje. Obserwujemy rywali, blefujemy i zdobywamy punkty. Gra zdobyła Nagrodę Mensa Select i Nagrodę Rodziców USA.

I po zabawie. Mamy nadzieję, że ktoś skorzysta z naszych planszówkowych podpowiedzi i „zmarnuje” dużo czasu z bliskimi lub przyjaciółmi, nad którymś z opisanych tytułów.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.