Wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej – “Polska Walcząca”

polska 1080

Galeria Sztuki “Beczkownia” zaprasza 8 grudnia 2017 r. o godz.12.00 na wernisaż wystawy przygotowanej przez Instytutu Pamięci Narodowej – “Polska Walcząca” . Wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie.

Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza” i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach. Ekspozycja składa się z 15 dwustronnych plansz.
Autorem wystawy jest dr Paweł Rokicki. Wernisaż połączony będzie z wykładem i prezentacją mgr Mirosława Sprengera , historyka z IPN.
Wystawa w Galerii Sztuki „Beczkownia” czynna będzie do 14 stycznia 2018 r. Wstęp wolny.


To jest blok tekstowy. Kliknij przycisk Edytuj aby zmienić ten tekst.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.