Żywa muzyka tradycyjna Kujaw – warsztaty, koncert, potańcówka

1080

Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Trio z towarzyszeniem zespołów folklorystycznych z Kujaw w Centrum Kultury „Browar B.”! Zapraszamy na koncert, po którym odbędzie się potańcówka w rytmach tradycyjnej muzyki kujawskiej. W niedzielę 29 czerwca o 19.00; wstęp wolny!

Występują:
Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych -a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka. W latach 2008–2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce. Zespół w pełnym składzie tworzą: Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Piotr Zgorzelski, Szczepan Pospieszalski.

Warszawa Wschodnia – zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem rosyjskich, ukraińskich i polskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych.

O programie: „Puste noce. Archaizmy ludowe na Kujawach” to program dokumentacji, badań, ale i animacji inspirowanej kulturą ludową Kujaw.

W dniu koncertu odbędą się specjalne warsztaty prowadzone przez Warszawę Wschodnią i Janusz Prusinowski Trio

Projekt „Puste noce. Archaizmy ludowe na Kujawach” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.