Podsumowanie obchodów “Roku Stanisława Zagajewskiego” Włocławek 2018

Rok Zagajewskiego

4 kwietnia 2018 r. minęło dziesięć lat od śmierci rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego, jednego z najbardziej znanych w kraju i na świecie twórców art brut. Po raz pierwszy Rok Stanisława Zagajewskiego był obchodzony pięć lat temu.

           Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, instytucje działające we Włocławku, które za cel postawiły sobie podtrzymywanie pamięci o tym artyście, postanowiły, aby rok 2018 również zapisał się w przestrzeni kulturalnej Włocławka jako Rok Stanisława Zagajewskiego . Organizatorzy tych obchodów za pośrednictwem zorganizowanych wystaw, konkursów, sympozjum, pokazów filmowych i ekspozycji fotograficznych promowały Włocławek w regionie i w całej Polsce, zgodnie z tym co powtarzał Stanisław Zagajewski : „Włocławek będzie przeze mnie znany, sławny”.
          7 grudnia 2018 roku o godz.12.00 zapraszamy do Sali Kameralnej Centrum Kultury „Browar B.” na oficjalne podsumowanie wszystkich działań, które odbyły się w ramach obchodów wspomnianego Roku. Ukazało się wiele katalogów, publikacji, relacji z wydarzeń kulturalnych, audycji radiowych i telewizyjnych. Odbyło się kilka spotkań, dzięki którym poszerzyło się grono odbiorców sztuki Stanisława Zagajewskiego.
Włocławianie w ten sposób złożyli hołd osobie, która od 1963 roku mieszkała i współtworzyła obraz Włocławka, jako miasta znanego z ceramiki.
Muzeum przypominając tę nietuzinkową postać poczyniło po raz kolejny podsumowania dotyczące jego prac, okresów w twórczości, usystematyzowania materiałów oraz przedmiotów, które pozostały po Artyście.
Centrum Kultury „Browar B.” dokonało retrospekcji dekady Konkursów Rzeźbiarskich dla Dzieci i Młodzieży, a konkurs na pomnik, miejmy nadzieję, stanie się zaczynem działań w stronę upamiętnienia Twórcy w przestrzeni publicznej nie tylko przez nazwanie ulicy jego imieniem.
Wszystkie imprezy realizowane w ramach tych obchodów miały na celu jedno, aby każdy włocławianin mógł powiedzieć: „Stanisław Zagajewski – tak, znam i jestem z niego dumny”.

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.