Tańcowała igła z nitką – gra Patchwork

taktyk pachwork fb

Na planszówkowych forach regularnie pojawia się pytanie: „Co polecacie dla dwóch osób?”
W odpowiedziach właściwie zawsze pojawia się Patchwork. W czym tkwi urok tej niewielkiej gry?

Dwóch graczy rywalizuje o zbudowanie najmniej dziurawej (!) patchworkowej kołdry na osobistej planszy 9×9. W swojej turze gracz albo kupuje jeden z trzech ułożonych koliście na stole fragmentów kołdry, albo pasuje, zbierając pieniądze na lepsze zakupy. Aby nabyć fragment materiału, trzeba zapłacić cenę podaną na wybranym kawałku, a następnie przesunąć znacznik „czasu szycia” na torze czasu. Kolorowe kawałki układamy na naszej planszy i staramy się je jak najściślej dopasowywać. Liczą się czas i dokładność.
Sekret Patchworka tkwi w dwóch mechanizmach. Pierwszy to sposób zarabiania guzików, czyli waluty. Można zainwestować w drogi i przynoszący zyski, ozdobny fragment kołdry lub taktycznie przesuwać się za przeciwnikiem, wypatrując jego błędu i raptem wykonać dwa wybrane ruchy, zgarniając upatrzone łupy. Przez to „czyhanie” tworzy się dynamiczna interakcja między graczami. Drugim jest planowanie szycia i obliczanie dostępnych elementów. Przy każdej rozgrywce nasze plany muszą być elastyczne. Jeden ruch przeciwnika może zmienić całą naszą strategię. Nie na darmo Patchwork otrzymał tytuł Abstrakcyjnej Gry Roku na portalu Board Game Geek. Dodatkowo, pierwszy gracz, który całkowicie wypełni pole 7×7 na swojej planszy, otrzyma na koniec gry bonusową płytkę o wartości 7 dodatkowych punktów. Gdy obaj gracze znajdą się na ostatnim polu planszy, gra dobiega końca i rozpoczyna się podliczanie punktów. Każdy zdobywa jeden punkt za każdy posiadany guzik, a następnie traci dwa punkty za każde puste pole na swojej planszy. Gracz z wyższą liczbą punktów wygrywa. Ale uwaga – wyniki mogą być ujemne, gdy kołdra jest mocno dziurawa!
Patchwork jest zalecany od lat 8, a rozgrywka trwa ok. 30 min. Ukazały się również Patchwork Express oraz Patchwork Doodle.
Miłego szycia!

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.