“Zza obrazu”. Zdzisław Szmidt, „Potyczka z krzyżakami”2

za ramaiwww Szmidt

Zdzisław Szmidt przyszedł na świat w 1935 roku w Ciechocinku. Uczył się w szkole ceramicznej, liceum plastycznym, a studia malarskie skończył w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonalił na Wydziale Malarstwa (u prof. Krystyny Łady–Studnickiej) oraz w pracowni malarstwa ściennego (u prof. J. Żuławskiego).


Zdzisław Szmidt, „Potyczka z krzyżakami”2, olej na płótnie, 100×98 cm,1988 rok, prywatna kolekcja.

Po zakończeniu nauki wrócił do swego rodzinnego miasta. Zajmował się edukacją, kulturą oraz działał społecznie ( w latach 1982-1990 był radnym Ciechocinka ).

Uczył plastyki w szkole, a do ogniska plastycznego, którym się opiekował, uczęszczali tacy przyszli artyści, jak: Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, Paweł Lewandowski-Palle, Bogumił Ziółkowski.

Brał udział w wielu wystawach oraz sam był wielokrotnie organizatorem i komisarzem ogólnopolskich plenerów i konkursów plastycznych. Został też laureatem wielu nagród na ogólnopolskich konkursach. Swoim malarstwem nawiązywał do postimpresjonizmu.
W 1996 r. wykonał cykl akwarel, w którym uwiecznił najpiękniejsze zakątki Ciechocinka. Był portrecistą. Zajmował się też małą formą graficzną. Tworzył ekslibrysy.

Jest autorem projektu herbu miasta. Wykonywał na zamówienie firmowe znaki graficzne, tablice pamiątkowe, plakaty. Namalował kilka portretów papieża Jana Pawła II ( najbardziej znane to „Pielgrzym” (1983r.) i „Totus Tuus” (1999 r.).

Najwięcej prac Zdzisława Szmidta zobaczyć można w jego rodzinnym mieście (na planszach przy deptaku, w galerii prezentującej artystów związanych z Ciechocinkiem), Włocławku (m.in. zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Galeria Sztuki Współczesnej), Toruniu (Muzeum Okręgowe), Lesznie (BWA), Nowym Sączu (BWA), Mohylewie na Białorusi (Muzeum Dekabrystów) oraz w licznych zbiorach prywatnych w Polsce, Anglii, Danii, Holandii, Niemczech, Włoszech.

Zdzisław Szmidt zmarł nagle 9 maja 2001 roku. Grób artysty znajduje się na ciechocińskim cmentarzu. Był bardzo skromnym i lubianym człowiekiem.Zdzisław Szmidt, „Potyczka z krzyżakami”2, olej na płótnie, 100×98 cm,1988 rok, prywatna kolekcja.

Szmidt obraz

Pozostałe aktualności

98164685_176022647077331_2157446606327119872_n
Kasa
baner-cudnolandia
Festiwal “Cudnolandia”

Komentowanie jest zamknięte.