Mietek Szcześniak z Kujawami! – „Pianobus Tomka Stroynowskiego”

aa

3 sierpnia w Inowrocławiu powstawał kolejny  film dokumentalny  „Pianobus Tomka Stroynowskiego: Kujawy” .  Gwiazdą na ludowo jest Mietek Szcześniak, który z Zespołem Pieśni i Tańca „Kujawy” wykonał utwór „Dumka na dwa serca” .

Zdjęcia  realizowano w Pijalni Wód- Palmiarni, izbie regionalnej oraz  pod tężniami. Dziewczęta z „Kujaw” zaśpiewały w chórku, a kilka par w strojach kujawskich zatańczyło kujawiaka stanowiąc otoczenie dla Mietka Szcześniaka.

Warto dodać, że z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” zrealizowano wiele filmów edukacyjnych dla telewizji Polonia, film “Śladami Oskara Kolberga – Kujawy”, “Ziemia rodzinna to Kujawy”, “Fryderyk 2010″ oraz “Chopin Preludium”.

Film „Pianobus Tomka Stroynowskiego: Kujawy” jest jednym z serii 21. krótkometrażowych filmów dokumentalnych o charakterze familijnym, tak w lekki jak i poważny sposób podejmujących temat roli i miejsca muzyki w życiu współczesnych Polaków.

– Nie było jeszcze takiego programu w telewizji – mówi pomysłodawca i realizator projektu “Pianobus Tomka Stroynowskiego”, Andrzej Mańkowski. – Mówiąc w skrócie pomysł polega na tym, żeby objechać cały kraj, zatrzymując się w poszczególnych regionach i szukać tam specyficznej dla nich muzyki. Żartujemy sobie czasem, że to swego rodzaju kontynuacja dzieła etnografa Oskara Kolberga, który 150 lat temu dokumentował polską muzykę ludową.

Osobą, która przeprowadza muzyczny rekonesans naszego regionu  jest prowadzący program, Tomasz Stroynowski – utalentowany pianista, kompozytor , instrumentalista o wybitnej technice pozwalającej na wykonanie najtrudniejszych dzieł literatury fortepianowej,  od czasu do czasu, zasiadający za podróżującym w samochodzie fortepianem.

– Stąd wziął się tytuł programu – opowiada Mańkowski. – Rzeczywiście, wozimy elektryczny fortepian w klasycznym busie marki volkswagen z 1978 roku. Pewnego dnia w trakcie zdjęć przyjechaliśmy do małej wsi, zaparkowaliśmy na głównym placu i Stroynowski zaczął grać, przyciągając chyba wszystkich mieszkańców. To był naprawdę niezwykły widok. Ale jego głównym zadaniem jest tak naprawdę wybór tych muzycznych śladów, którymi chce w danym regionie pójść. Sam mówi o tym, że cały program byłby jego osobistym “katalogiem muzycznych rozjaśnień”. To byłaby jego subiektywna wizja danego regionu przez pryzmat muzyki, która w nim powstaje. Program ma być bezpretensjonalny i zabawny, ale w inteligentny sposób. Celujemy mniej więcej w ten styl, który w swoich telewizyjnych produkcjach prezentuje Robert Makłowicz. Wysoki poziom łączy się u niego z umiejętnością wciągnięcia widzów do wspólnej zabawy. Nam też na tym zależy.

Film dokumentalny (ok. 30 min.)
Reżyseria/scenariusz: Andrzej Mańkowski
Zdjęcia: Agnieszka Trepczyk, Andrzej Juński
Produkcja: BIAŁY SMOK Production, Agencja Filmowa TVP S.A.

Emisja w TVP2 : 9 i 23 października , godz. 12.45


Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.