Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mają zaszczyt zaprosić do udziału w kolejnej edycji Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Adresatami tego przedsięwzięcia są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-6) oraz młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Stanisław Zagajewski urodził się około 1927 roku. Nie skończył żadnej szkoły – był samoukiem. Rzeźbienie w glinie było zawsze jego największą i jedyną pasją. Stał się autorem wielu ciekawych rzeźb. Już za życia powstało o nim wiele anegdot, które stworzyły jego legendę jako twórcy niepokornego
i nieokiełznanego. Natchnienie do swoich dzieł czerpał z przyrody oraz świata mitycznego i baśniowego. Stworzył również m. in. cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Został wpisany jako ceniony artysta do nurtu sztuki „Art Brut”. Za życia doczekał się wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace znajdują się w uznanych kolekcjach prywatnych i muzeach na całym świecie. Najpełniejszy zbiór rzeźb tego Artysty posiada Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie prezentowane są na ekspozycji  stałej. Rzeźbiarz zmarł 4 kwietnia 2008 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym we Włocławku.