XII EDYCJA KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO


ARCHIWUM 2019Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego na stałe wpisał się w tradycję wydarzeń kulturalnych Włocławka i stanowi jedną z najważniejszych i najcenniejszych inicjatyw zarówno Centrum Kultury „Browar B.”, oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Obchodzony w 2018 r. jubileusz dziesiątego już spotkania uczestników konkursu, pokazał, jak wielkim cieszy się on zainteresowaniem. W kategorii prac nadesłanych, udział wzięły dzieła młodych artystów pochodzących z odległych krańców Polski, jak Zakopane i Gdynia. Także tegoroczna edycja przyciągnęła bardzo dużą liczbę uczestników zarówno w kategorii prac tworzonych na miejscu, oraz nadsyłanych. 1 marca 2019 r., w Centrum Kultury „Browar B.” spotkało się 97 ze zgłoszonych 101 przedstawicieli 35 szkół i placówek edukacyjnych z Bydgoszczy, Łodzi, Płocka, Radziejowa, Torunia i Włocławka. Tego samego dnia zakończono przyjmowanie przesyłek zawierających prace rzeźbiarskie. Liczba nadesłanych dzieł okazała się rekordowa, 151 małych form przestrzennych, z których niestety 31 nie przetrwało trudów transportu. Bogata lista miast, z których przesłano rzeźby obejmuje: Wejherowo, Łomżę, Dąbrowę Górniczą, Pabianice, Częstochowę, Gdańsk, Zduńską Wolę, Płock, Podkowę Leśną, Elbląg, Drezdenko, Włocławek, Warszawę, Gdynię, Toruń, Stróżę, Bolesławiec, Świecie, Kraśnik, Słupsk, Brodnicę, Zawiercie, Olsztyn, Tarnów, Jarosław, Wrocław, Kraków, Szczebrzeszyn, Zakopane, Nowy Targ, Łódź, Gliwice, Zieloną Górę, Racibórz, Rydułtowy, Przemyśl, Radom i Gorlice.
Autorzy biorący udział w konkursie wykazali się dużą umiejętnością pracy w glinie, dbałością o formę i detale oraz niezwykłą pomysłowością w wyborze tematów. Niejednokrotnie sięgano po inspiracje twórczością Stanisława Zagajewskiego, które były widoczne nie tylko w sposobie opracowania materiału, bogactwie faktur i charakterystycznej deformacji kształtów, ale też tematyce animalistycznej i fantastycznej. Wielkie zainteresowanie konkursem, a także czerpanie przez uczestników natchnienia z dzieł włocławskiego Mistrza dowodzą tego, jak żywa jest pamięć o rzeźbiarzu i wpływ jego twórczości na wyobraźnię młodych ludzi. Wielką rolę odgrywają w tym procesie nauczyciele i opiekunowie, którzy umiejętnie kierują poczynaniami uczniów i motywują w działaniach twórczych. Właśnie dzięki dojrzałości spojrzenia edukatorów i nieskrępowanej inwencji twórczej dzieci i młodzieży, z roku na rok efekty udziału w Konkursie Rzeźbiarskim im. Stanisława Zagajewskiego zaskakują swoją świeżością i bogactwem.

Adam Zapora
historyk sztuki, kustosz w Dziale Sztuki
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Przewodniczący Jury Konkursu
marzec 2019 r.

W kategorii „ Prace wykonane na miejscu” udział wzięło 97 osób – dzieci i młodzieży ze szkół , stowarzyszeń kulturalnych , domów kultury, placówek opiekuńczych i oświatowych – z Włocławka , Radziejowa, Torunia , Płocka, Bydgoszczy i Łodzi .
W kategorii „Prace nadesłane” przysłano 151 prac (co jest nowym rekordem) z 38 miast Polski :

Bolesławca, Brodnicy,Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Drezdenka, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Gorlic, Jarosławia, Krakowa, Kraśnika, Łodzi, Łomży, Nowego Targu, Olsztyna, Pabianic, Płocka, Podkowy Leśnej, Przemyśla, Raciborza, Radomia, Rydułtowych, Słupska, Stróży, Szczebrzeszyna, Świecia, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Włocławka, Wrocławia, Zakopanego, Zawiercia, Zduńskiej Woli, Zielonej Góry.