XVI Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego.


Z radością możemy ogłosić, że Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, inaugurują kolejną, XVI edycję tego wydarzenia.

Patron Konkursu, Stanisław Zagajewski, urodził się około 1927 roku. Rzeźbienie w glinie przez całe życie było jego największą i jedyną pasją. Reprezentował nurt „art brut”. Stworzył m.in. cykl ołtarzy inspirowanych sztuką sakralną. Jego prace znajdują się w wielu uznanych kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i za granicą. Stanisław Zagajewski zmarł 4 kwietnia 2008 roku. Do dzisiaj jego dzieła podziwiane są w kraju i za granicą, a wielu twórców próbuje inspirować się niezwykłym stylem rzeźbiarza.

Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Podzielony jest na dwie części. Główna, czyli tworzenie prac na miejscu, odbędzie się 1 marca 2024 roku, w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku. Na prace nadesłane czekamy natomiast do 20 lutego 2024 roku. Jak co roku, w rocznicę śmierci patrona Konkursu, 4 kwietnia 2024 roku, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, organizowany będzie wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z wręczaniem nagród.

NAGRODY
1. Przewiduje się 2 nagrody przyznane bez podziału na kategorie:
1) Grand Prix ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 900 zł
2) Nagroda Prezydenta Miasta Włocławek – 800 zł
2. Nagrody w kategorii prac nadesłanych (w każdej grupie wiekowej)
1) I nagroda – 600 zł
2) II nagroda – 400 zł
3) III nagroda – 200 zł
4) Wyróżnienie honorowe – 100 zł
3. Nagrody w kategorii prac tworzonych na miejscu (w każdej grupie wiekowej)
1) I nagroda – 600 zł
2) II nagroda – 400 zł
3) III nagroda – 200 zł
4) Wyróżnienie honorowe – 100 zł

TERMINARZ KONKURSU
1. Do 20 lutego 2024 r. – dostarczanie prac w kategorii „prace nadesłane”. W tej kategorii nie ma opłaty wpisowej. Zgłoszenia Uczestników od instytucji (np. szkół, ośrodków kultury i pracowni ceramiki itp.) mogą dotyczyć maksymalnie 4 osób z placówki w każdej kategorii i grupie wiekowej.
2. Do 20 lutego 2024 r. – zgłaszanie Uczestników i uiszczenie opłaty wpisowej w wysokości 25 zł, do kategorii „prace tworzone na miejscu”. Zgłoszenia Uczestników od instytucji (np. szkół, ośrodków kultury i pracowni ceramiki itp.) mogą dotyczyć maksymalnie 4 osób z placówki w każdej kategorii i grupie wiekowej.
3. 1 marca 2024 r. – tworzenie prac na miejscu w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. S. Bechiego) od godz. 9.00 do 13.00. Rejestracja uczestników od godziny 8.00.
4. 4 kwietnia 2024 r. – wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników połączone z rozdaniem nagród w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – Zbiory Sztuki, Włocławek, ul. Zamcza 10/12, godzina 12.00.

UWAGA: Prosimy o uiszczanie opłaty wpisowej równolegle lub po złożeniu karty zgłoszenia. Opłaty niepotwierdzone złożeniem karty zgłoszenia mogą zostać zwrócone do nadawcy.






XV Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego.


Nadszedł czas na kolejną edycję Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Cieszymy się, jako organizatorzy konkursu, że zainteresowanie nim wśród młodzieży jest ogromne.
Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej ogłasza kolejną, XV edycję tego wydarzenia.
Adresatami Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

TERMINARZ KONKURSU
Do 17 lutego 2023 r. – dostarczanie prac w kategorii „prace nadesłane” (akredytacja nie jest wymagana).
Do 17 lutego 2023 r. – zgłaszanie Uczestników i opłacenie akredytacji 20 zł do kategorii „prace tworzone na miejscu”.
24 lutego 2023 r. – tworzenie prac na miejscu w Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku (wejście od ul. S. Bechiego) w godz. 9.00 – 13.00.
4 kwietnia 2023 r. – wernisaż wystawy pokonkursowej oraz ogłoszenie wyników połączone z rozdaniem nagród w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej – Zbiory Sztuki, Włocławek, ul. Zamcza 10/12, godzina 12.00.
Zapraszamy Państwa do udziału w XV edycji Konkursu Rzeźbiarskiego. Czekamy na Was i Wasze prace.






XIV Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego. Włocławek 2022.


Nadszedł czas na kolejną edycję Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Cieszymy się, jako organizatorzy konkursu, że zainteresowanie nim wśród młodzieży jest ogromne. Osiągamy zatem, dzięki Wam, główne cele – popularyzujemy rzeźbę jako dziedzinę sztuki i propagujemy pamięć o twórczości Stanisława Zagajewskiego.
Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej ogłaszakolejną, czternastą edycję tego wydarzenia.
Adresatami Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.
Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego dla Dzieci i Młodzieży został zainaugurowany w rok po śmierci Artysty. Za nami już trzynaście edycji.
Główna część konkursu, czyli tworzenie prac na miejscu, odbywa się w Centrum Kultury „Browar B.”. Zazwyczaj 4 kwietnia, w rocznicę śmierci patrona Konkursu, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, organizowany jest wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z wręczaniem nagród.
Zapraszamy Państwa do udziału w XIV edycji Konkursu Rzeźbiarskiego.


XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego. Włocławek 2021.




XIII Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego miał wyjątkowy charakter. Tworzenie prac na miejscu odbyło się w sposób hybrydowy:
w dniach 8-9 lutego w CKBB rozdawano zgłoszonym wcześniej uczestnikom masę ceramiczną. W piątek, 12 lutego, przyjmowano gotowe prace.

12 lutego obradowało jury konkursu złożone z przedstawicieli Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, gdzie znajduje się stała ekspozycja oraz magazyn rzeźb Stanisława Zagajewskiego, oraz Centrum Kultury „Browar B.” w składzie:

Przewodniczący – mgr Adam Zapora, art. plastyk Janina Twardy, mgr Justyna Kwiatkowska, art. plastyk Mariusz Konczalski, sekretarz Jury – mgr Natalia Krynicka. Obecny był także koordynator konkursu Janusz Bisaga.

Jury Konkursu, zgodnie z regulaminem, oceniało 44 prace wykonane na miejscu, w trzech kategoriach wiekowych i odrębnie 64 prace nadesłane, także w trzech kategoriach wiekowych. W sumie przyznano 20 nagród i 24 wyróżnienia.



Przewodniczący zespołu oceniającego prace, Adam Zapora, stwierdził udzielając wywiadu dziennikarzowi „Gazety Pomorskiej”:
„Trzeba przyznać, że mimo tego iż mamy trudny czas, komisja bardzo wysoko oceniła prace uczestników. Przede wszystkim rzeźby nadesłane stoją na wysokim poziomie. Ale te tworzone w domach i przyniesione przez włocławian też są świetne.”

Prace są przygotowywane teraz do wystawy i wernisażu w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku. Na ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać do 9 kwietnia 2021 roku.


XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO


Nadszedł czas kolejnego spotkania z Konkursem im. Stanisława Zagajewskiego. Edycja, do której przygotowuje się Centrum Kultury „Browar B.” , jest szczególna i niepowtarzalna, bo odbywa się w czasie światowej pandemii. Zatem organizacyjnie będzie się różnić od Konkursów z poprzednich lat. Organizatorzy Konkursu stwierdzają , że zainteresowanie nim wśród młodzieży jest ogromne. Osiągane są zatem, dzięki uczestnikom Konkursu, główne cele – popularyzacja rzeźby jako dziedziny sztuki i propagowanie pamięci o twórczości Stanisława Zagajewskiego.
Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej ogłasza kolejną, trzynastą edycję tego wydarzenia. Adresatami Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego we Włocławku są dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz młodzież ze szkół średnich.
Konkurs został zainaugurowany w rok po śmierci Artysty. Dotychczas odbyło się jego dwanaście edycji. Przysłane na Konkurs rzeźby ocenia jury złożone z artystów plastyków i historyków sztuki. W rocznicę śmierci Patrona Konkursu, zgodnie z jego tradycją, we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, pośród zbioru rzeźb Stanisława Zagajewskiego, odbywa się wernisaż połączony z wręczaniem nagród.
W roku 2021 będzie to 13. rocznica, a wernisaż zaplanowany został na 9 kwietnia ze względu na Święta Wielkanocne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie, czekamy na Was!


XII EDYCJA KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO





Wystawa prac uczestników XII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego



ARCHIWUM 2019



Konkurs Rzeźbiarski dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego na stałe wpisał się w tradycję wydarzeń kulturalnych Włocławka i stanowi jedną z najważniejszych i najcenniejszych inicjatyw zarówno Centrum Kultury „Browar B.”, oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Obchodzony w 2018 r. jubileusz dziesiątego już spotkania uczestników konkursu, pokazał, jak wielkim cieszy się on zainteresowaniem. W kategorii prac nadesłanych, udział wzięły dzieła młodych artystów pochodzących z odległych krańców Polski, jak Zakopane i Gdynia. Także tegoroczna edycja przyciągnęła bardzo dużą liczbę uczestników zarówno w kategorii prac tworzonych na miejscu, oraz nadsyłanych. 1 marca 2019 r., w Centrum Kultury „Browar B.” spotkało się 97 ze zgłoszonych 101 przedstawicieli 35 szkół i placówek edukacyjnych z Bydgoszczy, Łodzi, Płocka, Radziejowa, Torunia i Włocławka. Tego samego dnia zakończono przyjmowanie przesyłek zawierających prace rzeźbiarskie. Liczba nadesłanych dzieł okazała się rekordowa, 151 małych form przestrzennych, z których niestety 31 nie przetrwało trudów transportu. Bogata lista miast, z których przesłano rzeźby obejmuje: Wejherowo, Łomżę, Dąbrowę Górniczą, Pabianice, Częstochowę, Gdańsk, Zduńską Wolę, Płock, Podkowę Leśną, Elbląg, Drezdenko, Włocławek, Warszawę, Gdynię, Toruń, Stróżę, Bolesławiec, Świecie, Kraśnik, Słupsk, Brodnicę, Zawiercie, Olsztyn, Tarnów, Jarosław, Wrocław, Kraków, Szczebrzeszyn, Zakopane, Nowy Targ, Łódź, Gliwice, Zieloną Górę, Racibórz, Rydułtowy, Przemyśl, Radom i Gorlice.
Autorzy biorący udział w konkursie wykazali się dużą umiejętnością pracy w glinie, dbałością o formę i detale oraz niezwykłą pomysłowością w wyborze tematów. Niejednokrotnie sięgano po inspiracje twórczością Stanisława Zagajewskiego, które były widoczne nie tylko w sposobie opracowania materiału, bogactwie faktur i charakterystycznej deformacji kształtów, ale też tematyce animalistycznej i fantastycznej. Wielkie zainteresowanie konkursem, a także czerpanie przez uczestników natchnienia z dzieł włocławskiego Mistrza dowodzą tego, jak żywa jest pamięć o rzeźbiarzu i wpływ jego twórczości na wyobraźnię młodych ludzi. Wielką rolę odgrywają w tym procesie nauczyciele i opiekunowie, którzy umiejętnie kierują poczynaniami uczniów i motywują w działaniach twórczych. Właśnie dzięki dojrzałości spojrzenia edukatorów i nieskrępowanej inwencji twórczej dzieci i młodzieży, z roku na rok efekty udziału w Konkursie Rzeźbiarskim im. Stanisława Zagajewskiego zaskakują swoją świeżością i bogactwem.

Adam Zapora
historyk sztuki, kustosz w Dziale Sztuki
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Przewodniczący Jury Konkursu
marzec 2019 r.





W kategorii „ Prace wykonane na miejscu” udział wzięło 97 osób – dzieci i młodzieży ze szkół , stowarzyszeń kulturalnych , domów kultury, placówek opiekuńczych i oświatowych – z Włocławka , Radziejowa, Torunia , Płocka, Bydgoszczy i Łodzi .
W kategorii „Prace nadesłane” przysłano 151 prac (co jest nowym rekordem) z 38 miast Polski :

Bolesławca, Brodnicy,Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Drezdenka, Elbląga, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Gorlic, Jarosławia, Krakowa, Kraśnika, Łodzi, Łomży, Nowego Targu, Olsztyna, Pabianic, Płocka, Podkowy Leśnej, Przemyśla, Raciborza, Radomia, Rydułtowych, Słupska, Stróży, Szczebrzeszyna, Świecia, Tarnowa, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Włocławka, Wrocławia, Zakopanego, Zawiercia, Zduńskiej Woli, Zielonej Góry.