Zza obrazu – „Kompozycja S” Waldemara Dołęgowskiego

za ramai www dolegowski

Pragniemy zaprezentować Państwu ostatni odcinek mini cyklu ZZA OBRAZU. Ich autor stara się spojrzeć na dzieła światowych i regionalnych twórców przez pryzmat pandemii i z przymrużeniem oka odkryć nowe znaczenie. Poprzednie odcinki można nadal zobaczyć w naszym archiwum. Krótka animacja przybliża prace mistrzów, natomiast opis zachęca do zastanowienia się nad różnymi zagadnieniami.

Obecny odcinek poświęcony jest obrazowi znanego, przedwcześnie zmarłego artysty plastyka Waldemara Dołęgowskiego (1940-1989). Praca zatytułowana „Kompozycja S” (18×32 cm) wykonana jest jako kolaż z tektury, gwoździ i piasku przy pomocy farb olejnych. Obraz powstał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX. wieku. Dzieło jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (Zbiory Sztuki).

wg

Waldemar Dołęgowski, który w 1965 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, często wykorzystywał w swojej twórczości materiały takie jak metal, piasek, fragmenty roślin, drewno, drobne kamienie, a nawet wosk. Jego malarstwo to spojrzenie na piękno natury i brzydotę dnia codziennego. Należy mieć świadomość, że czasy, w których artyście przyszło tworzyć, nie były zbyt kolorowe ani proste. Jednak osobowość Dołęgowskiego tryskała wręcz indywidualnością i nietuzinkowym spojrzeniem na świat. Dysponował on całym zbiorem ciekawych powiedzonek i należał do bardzo aktywnych towarzysko plastyków Włocławka lat 70. i 80.

Oprócz malarstwa zajmował się także projektowaniem znaków graficznych (m.in. logo Włocławskiej Fabryki Farb i Lakierów „Nobiles”), aranżowaniem wystaw (Muzeum w Krakowie w latach 1965-1967), projektowaniem form przestrzennych (usunięta metalowa kompozycja sprzed Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy placu Powstania Styczniowego), grafiką. Współautor sgrafitto w przydworcowym przejściu podziemnym we Włocławku. Był twórcą projektów wielu plansz reklamowych i propagandowych. Pracował też jako nauczyciel w II i III LO we Włocławku.

Jego grób znajduje się na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

Tekst J®B

Pozostałe aktualności

Komentowanie jest zamknięte.